Louis Pasteur, fot. domena publiczna

6 zaskakujących cytatów naukowców, noblistów i odkrywców o Bogu

Może się wydawać, że nauka odciąga od Boga, a największymi ateistami są właśnie naukowcy. Niektórzy boją się nawet, że jeśli zbyt wiele czasu będą poświęcać nauce, to stracą wiarę w Boga. Mogą więc być zaskoczeni, do jakich wniosków dochodzą naukowcy, nobliści, ojcowie wielkich odkryć, które zmieniły bieg ludzkości.

 

NAgroda Nobla, medal, fot. domena publiczna

1. Louis Pasteur – wynalazca pasteryzacji

Louis Pasteur, wynalazca procesu pasteryzacji (jeden z największych przełomów w zapobieganiu chorobom), odmawiał kiedyś różaniec w pociągu, gdy młody człowiek skrytykował jego oddanie jako przejaw ignorancji naukowej. Pasteur po prostu musiał się przedstawić, aby rozwiać ten fałszywy zarzut przesądów. 

Niezależnie od tego, czy jest autentyczna czy nie, anegdota ta znajduje potwierdzenie w wielu cytatach Pasteura na rzecz życia wiary: 

„Trochę nauki zabiera cię od Boga, ale dużo nauki zabiera cię z powrotem do Niego… Często zadawaj pytania o swoje priorytety, upewnij się, że Bóg zawsze jest na pierwszym miejscu… Potomkowie pewnego dnia będą śmiać się z wysublimowanej głupoty nowoczesnej filozofii materialistycznej. Im więcej badam naturę, tym bardziej jestem zdumiony pracą Stwórcy. 

2. Gregor Mendel – ojciec genetyki

Augustiański mnich i pionier genetyki, Gregor Mendel, obliczył prawdopodobieństwo dziedziczenia w swoim ogrodzie klasztornym.  

„Nasienie życia nadprzyrodzonego, łaski uświęcającej, oczyszcza z grzechu, przygotowując duszę człowieka, i człowiek musi starać się zachować to życie poprzez soje dobre uczynki. Nadal potrzebuje nadprzyrodzonego pokarmu, ciała Pana, które nieustannie otrzymuje, rozwija się i doprowadza do końca życia. Tak więc naturalne i nadprzyrodzone muszą jednoczyć się w urzeczywistnianiu świętości dla ludzi. Człowiek musi wnieść swój minimalny wysiłek, a Bóg daje wzrost”. 

Gregor Mendel fot. domena publiczna

3. St. Giuseppe Moscati – pionier w leczeniu cukrzycy insuliną

Doktor Moscati był jednym z pierwszych lekarzy, którzy używali insuliny w leczeniu cukrzycy. 

„Tylko jedna nauka jest niewzruszona, ta objawiona przez Boga, nauka o życiu ostatecznym! We wszystkich swoich dziełach patrz na Niebo, na wieczność życia i duszy, i zorientuj się wtedy znacznie inaczej niż sugerują to jedynie ludzkie względy, a twoja działalność będzie inspirowana dla dobra ”. 


4. Louis de

Broglie – laureat Nagrody Nobla za odkrycia w dziedzinie mechaniki kwantowej

Henri de Broglie zdobył Nagrodę Nobla za przełomowe osiągnięcie w dziedzinie mechaniki kwantowej dzięki równaniu fali z cząstką, które nosi jego imię.

>>> Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii przyznana za badania nad ubóstwem

„Sama nauka, bez względu na to, czy jest to poszukiwanie prawdy, czy tylko potrzeba przejęcia kontroli nad światem zewnętrznym, złagodzenia cierpienia lub przedłużenia życia, jest ostatecznie kwestią odczucia, a raczej pragnienia – pragnienia wiedzy lub chęci realizacji ”. 

5. Jerome Lejeuneodkrycie przyczyny zespołu Downa

Doktor Jerome Lejeune odkrył trisomię 21, defekt genetyczny, który powoduje zespół Downa. Potępił wykorzystanie swojego odkrycia w prenatalnych testach pod kątem aborcji. Jego postawa pro-life mogła kosztować go Nagrodę Nobla, ale św. Jan Paweł II mianował go pierwszym prezesem Papieskiej Akademii Życia. 

„Wrogowie życia wiedzą, że aby zniszczyć cywilizację chrześcijańską, muszą najpierw zniszczyć rodzinę w jej najsłabszym punkcie – dziecko. A spośród najsłabszych muszą wybrać najmniej chronioną ze wszystkich – dziecko, którego nigdy nie widziano; dziecko, które nie jest jeszcze znane ani kochane w zwykłym znaczeniu tego słowa; który jeszcze nie ujrzał światła dziennego, który nie może nawet krzyczeć w rozpaczy ”. 

fot. unsplash

6. Galileo Galilei – ojciec współczesnej astronomii

Odkrył zjawisko bezwładności. Galileusz był jednym z pierwszych, którzy używali teleskopu do obserwacji gwiazd, planet i Księżyca. Odkrył plamy słoneczne, pierścienie Saturna oraz zauważył, że Droga Mleczna składa się z bardzo wielu słabych gwiazd. Obserwując Księżyc, zwrócił uwagę na jasne plamy znajdujące się na jego nieoświetlonej części. Galileusz, na podstawie swoich obserwacji, przekonał się o słuszności teorii heliocentrycznej Kopernika w czasie, gdy Kościół bronił teorii geocentrycznej, ale ostatecznie przez Kościół został zrehabilitowany.

Galileo Galilei w portrecie Justusa Sustermansa, 1636r, fot. domena publiczna

Nieskończenie dziękuję Bogu, który z przyjemnością uczynił mnie pierwszym obserwatorem cudownych rzeczy… Nie czuję się zobowiązany do uwierzenia, że ​​ten sam Bóg który obdarzył nas rozumem, rozumem i intelektem, postanowił, że zrzekniemy się ich użycia ”

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze