7 potraw, które zawdzięczamy Kościołowi katolickiemu
Wiara katolicka zawsze była głęboko powiązana z jedzeniem. Zaczęło się od owocu w ogrodzie Eden, była też manna z nieba, posiłek paschalny, wino, rozmnażanie ryb i chleba, czy też sama Eucharystia. Jedzenie odgrywa niezwykle istotną rolę w wierze katolickiej. Jednak Kościołowi katolickiemu zawdzięczamy znacznie więcej dań, które pojawiają się na naszych stołach.
Kawa – znana jest już od IX w. Jej energetyczne właściwości odkryli muzułmańscy pasterze, którzy zaczęli ją podawać swoim owcom i zauważyli u nich pobudzenie. Kiedy kawa dotarła do Europy, była pita niechętnie, ponieważ uważano ją za muzułmański napój. Co więcej, była nawet nazywana „napojem szatana”.
Kawa trafiła do Watykanu, gdy papieżem był Klemens VIII. Wielu wiernych prosiło go o to, by zakazał spożywania tego napoju. Ojciec Święty spróbował jednak kawy. Stwierdził, że napój jest pyszny i postanowił go „ochrzcić”. Od tego czasu również więcej katolików pije kawę.
Smażony kurczak – jego historia sięga IX w. i jednego z klasztoru benedyktynów, którzy jako pierwsi w swojej klasztornej kuchni przyrządzili to danie. Do dziś jest ono często serwowane w tym klasztorze.
>>> Pizza, Fanta, Benedykt i Franciszek
Laska cukrowa – to słodycz, która najbardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Natomiast według jednej z legend kształt laski cukrowej symbolizuje laskę Mojżesza oraz laskę pasterza – na znak, że Jezus jest Dobrym Pasterzem. Kolor biały i czarny mają z kolei symbolizować rany i krew Chrystusa.
Piwo – jako pierwsi piwo zaczęli warzyć katoliccy mnisi. Pili je zawsze do śniadania i kolacji. W swoich ogrodach uprawiali rośliny, które sprawiały, że piwo nie psuło się tak szybko, jak to produkowane przez kobiety. W klasztorach warzono kilka rodzajów piwa, w zależności od okoliczności, na które były przygotowywane. Ponadto mnisi bardzo udoskonalili procesy technologiczne przygotowywania piwa oraz jego smak.
Precle – jak podaje tradycja, wymyślili je mnisi pochodzący z Włoch. Ich kształt przypomina skrzyżowane ramiona i ręce złożone do modlitwy na wzór postawy mnichów. Precle były nagrodą dla dzieci, w zamian za naukę pacierza. Były też pokarmem wielkopostnym.
Ryby – znane są nie tylko z wielu przypowieści biblijnych, są również symbolem chrześcijaństwa. Ponadto, w okresie Bożego Narodzenia we Włoszech obchodzone jest tzw. święto siedmiu ryb, którym wita się na świecie Dzieciątko Jezus.
Pizza – początki pizzy zawdzięczamy… chlebowi. Na przestrzeni dziejów do chleba dodawano bowiem wiele składników, by nadać mu określony smak. Natomiast starożytni Grecy przygotowali spłaszczony chleb i doprawili go wieloma przyprawami, skutkiem czego zyskał charakterystyczny smak.
>>> Najdłuższa pizza na świecie [GALERIA]
W ramach dzierżawy młyna Bernando, syn księcia Marino II musiał miejscowemu biskupowi co roku w Wielkanoc dostarczać dwanaście pizz, łopatkę wieprzową i nerkę. Dlatego też pierwszą osobą, której dostarczano pizzę był… biskup!
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |