8 faktów o św. Franciszku, których prawdopodobnie nie znałeś
Święty Franciszek z Asyżu jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej lubianych świętych Kościoła katolickiego. To właśnie on zainspirował kardynała Bergoglio do przybrania imienia Franciszek po objęciu tronu papieskiego. Jednak ile tak naprawdę wiesz o jego życiu? Przedstawiamy 8 faktów o tym wielkim świętym, których prawdopodobnie nie znaliście.
1. Był jednym z siedmiorga dzieci swoich rodziców
Czy to nie powód, aby wziąć z nich przykład i założyć dużą rodzinę?
2. Był jeńcem wojennym
W wieku 19 lat, bezpośrednio przed nawróceniem, dołączył do armii, przy boku której walczył przeciwko niedalekiemu miastu. Trafił do niewoli na ponad rok. Dzięki Bogu opuścił ją bez szwanku.
3. Do pracy duszpasterskiej inspirował go poniższy fragment z Ewangelii według św. Mateusza:
Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów [Mt 10,9].
Postępując zgodnie z tymi słowami Jezusa skierowanymi do uczniów, wyznaczył sposób postępowania w założonym przez siebie zakonie.
4. Uczestniczył w IV soborze laterańskim i to właśnie tam spotkał św. Dominika
5. Chcąc głosić Ewangelię, udał się na spotkanie z sułtanem al-Kamilem, którego wyzwał na „próbę ognia”, aby udowodnić prawdziwość chrześcijaństwa
Podczas V krucjaty Franciszek i jego towarzysze przedostali się na terytorium zajmowane przez muzułmanów, aby spotkać się z tamtejszym sułtanem al-Kamilem. Chcąc udowodnić swoją wielką wiarę w naukę Chrystusa, zaproponował sułtanowi „próbę ognia” – każdy z nich miał po prostu wejść w buchające płomienie. Franciszek pewien Bożego wsparcia zaproponował, że zrobi to jako pierwszy, jednak w obliczu takiej presji sułtan odwołał próbę. W ten sposób Franciszek uzyskał jego zgodę na głoszenie Ewangelii wśród muzułmanów.
6. Grób zmarłego współbrata św. Franciszka był miejscem dokonywania się wielu cudów, powodując to, że ogromne tłumy otaczały zakonników. Franciszek był więc zmuszony modlić się o ich zaprzestanie
W 1220 r. św. Franciszek przekazał przewodnictwo zakonu Piotrowi Cattaniemu, jednak ten zmarł po kilku miesiącach. Odwiedzający jego grób zdali relację o niezwykłych cudach, których doświadczyli za sprawą pierwszego generała zakonu franciszkanów, co spowodowało pojawienie się tłumów pielgrzymów na miejscu pochówku. Problem stał się tak uporczywy, że Franciszek był zmuszony modlić się o zaprzestanie cudów.
7. Św. Franciszek czterdziestego dnia postu przed świętem św. Michała Archanioła otrzymał stygmaty
Współbrat, który był wtedy z Franciszkiem, tak wspomina to wydarzenie w swoich listach:
Zobaczył wtedy Serafina, Anioła o sześciu skrzydłach na krzyżu. Ten Anioł obdarzył go wielkim darem pięciu ran Chrystusa.
8. Grób św. Franciszka został zapomniany na wieki i odnalazł się dopiero w 1818 r.
Ciało Franciszka zostało przeniesione do bazyliki w Asyżu w 1230 r. Szybko zostało jednak ukryte w obawie przed Saracenami, którzy w tamtym czasie zaczęli wdzierać się do miasta. Położenie ciała zostało zapominane i odkryte dopiero po prawie sześciu stuleciach: w 1818 r.
Zobacz także modlitwę, którą każdego dnia odmawiał św. Franciszek z Asyżu
***
Tłumaczenie: Maksymilian Nagalski
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |