Afryka Grosera i dlaczego tam pojechał 

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

To już piąty tom bestsellerowego cyklu o księdzu Wacławie Groserze, kapłanie-pisarzu. Po dramatycznych przeżyciach związanych z brutalnym napadem duchowny próbuje powrócić do pracy duszpasterskiej, ale rosnąca sława lokalnego Popiełuszki i ojca Pio w jednym nie ułatwia mu tego zadania.  

Ta książka – podobnie zresztą jak wcześniejsze opowieści o życiu księdza Grosera – znakomicie trzyma w napięciu. W warstwie wierzchniej jest to klasyczny kryminał: mamy ciężko rannego księdza, policyjne śledztwo i poszlaki, międzyludzkie układy, tajemnicze zabójstwo i wreszcie wyjazd do Afryki, który ma zmienić wszystko. Oglądamy też pokręcone życiorysy: nieudane małżeństwa, powołaniowe kryzysy, pokrętną logikę byłego esbeka, międzyksiężowskie zatargi i przyjaźnie. Jak w życiu: pojawia się głębokie cierpienie i powierzchowna radość, kłopoty z dorastającymi dziećmi i przelotne romanse dające chwilową ułudę szczęścia. 

Jak mało który pisarz Jan Grzegorczyk pokazuje prawdziwą, rzeczywistą codzienność polskiego duchowieństwa: bez upiększania, ale też bez nienawiści, wymysłów dalekich od rzeczywistości i jątrzenia. Ksiądz Groser i wszyscy, którzy z nim się spotykają, są autentyczni. Dlatego, jeśli Janowi Grzegorczykowi przyjdzie ochota na opowiedzenie dalszych kolei losów sympatycznego kapłana, wierni czytelnicy na pewno przyjmą ją z zaciekawieniem i radością. 

Jan Grzegorczyk 

Perła. Afrykański przypadek księdza Grosera 

Zysk i s-ka 2016 

Zobacz także
Wasze komentarze