fot. unsplash

Bielsko-Biała: gra komputerowa o najstarszej świątyni w mieście

Poznanie historii najstarszego w Bielsku-Białej kościoła – pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku – umożliwia specjalna gra komputerowa. Gotycka świątynia jest prawdziwą perełką wśród zabytków architektury sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.

Aplikacja z grą, która jest swoistym przewodnikiem po wnętrzu niezwykłej budowli sakralnej, jest częścią szerokiego przedsięwzięcia w ramach projektu „Stare Bielsko odnowa”, współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Pomysł wirtualnego muzeum zrealizował dr Michał Hyjka z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pochodzący z Bielska-Białej naukowiec wyjaśnił na łamach strony bielskiego Urzędu Miejskiego, że powstała seria różnych aplikacji na telefon i różnego rodzaju media mobilne.

>>> Misje i… gra terenowa

Aby stworzyć aplikację, potrzebne było m.in. zdigitalizowanie dokumentów historycznych i dokonanie kwerendy bibliotecznej. Gra pozwala na przechodzenie wśród czterech jej poziomów i zapoznawanie się z różnymi stadiami powstania kościoła. Chronologicznie dzieje przed powstaniem świątyni odwołują się do czasów pogańskich. Na drugim poziomie można zapoznać się z historią wsi, na trzecim – z życiem i męczeństwem św. Stanisława, historią kościoła i miejsca. Ostatni poziom przybliża niezwykłą polichromię oraz obiekty sakralne w kościele.

fot. EPA/Juan Ignacio Roncoroni

„Podczas gry użytkownicy zbierają hagiografie świętych. To taka motywacja dla dzieci, żeby w ogóle po nią sięgnąć, a z drugiej strony cała grafika utrzymana jest w stylistyce fotorealizmu – obiekty czy malarstwo naścienne – to ma natomiast zachęcać dorosłych” – tłumaczy twórca projektu.

Grę można ściągnąć na telefon z systemem Android ze sklepu Play. Wystarczy wpisać „Wirtualny Przewodnik św. Stanisława” lub skorzystać z adresu internetowego https://play.google.com/. Można też wejść na stronę startową projektu pod adresem https://instytutxr.tk/przewodnik_sw_stanislawa/

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze