bp Ignacy Dec, fot. YouTube

Biskup postanowił sprawdzić… czy organy dobrze grają [WIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ten biskup postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. I to dosłownie! Podczas poświęcenia zabytkowych organów w kościele w Żarowie (woj. dolnośląskie) postanowił sam usiąść przy instrumencie i sprawdzić, czy gra tak, jak powinien.

Chodzi o biskupa Ignacego Deca, biskupa świdnickiego. Bp Dec to profesor nauk teologicznych, przez 7 lat był rektorem Seminarium Duchownego we Wrocławiu, później Papieskiego Wydziału Teologicznego. Biskupem świdnickim jest od 2004 roku.

Co prawda, wydarzenie miało miejsce już rok temu, jednak nie traci na swoim klimacie. Stuletnie, zabytkowe i niezwykle cenne organy poświęcono 6 stycznia 2019 roku, w święto Objawienia Pańskiego. Żarowskie organy poddane były renowacji, od tego czasu stuletni instrument ponownie może służyć parafii i parafianom. Mszy przewodniczył bp Ignacy Dec, który nie tylko poświęcił instrument, ale także osobiście zasiadł za manuałem i symbolicznie odegrał pierwszą kolędę. Biskup modlił się za wszystkich, którzy przyczynili się do renowacji organów i nie szczędzili datków.

>>> Bp Dec: powinniśmy być wszędzie budowniczymi jedności

Organy zbudowała firma Paula Berschdorfa z Nysy w latach 20-tych XX wieku. Organy ustawione są na murowanej emporze muzycznej nad wejściem głównym, posiadają dwie oddzielne, symetryczne szafy umieszczone po obu stronach okna witrażowego. Piszczałki tworzą tak zwaną strukturę parawanową. Kontuar, czyli miejsce gdzie zasiada organista jest wolnostojący, podczas gry zwrócony jest on twarzą w stronę ołtarza. Ma do dyspozycji 27 głosów.

Zobacz także
Wasze komentarze