
fot. Headway/unsplash
CBOS: pozytywnie ocenia swoją sytuację w pracy 64 proc. zatrudnionych
64 proc. pracujących uważa sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą, co oznacza wzrost o 6 pkt proc. w porównaniu z kwietniem – poinformował w piątek CBOS. 74 proc. badanych nie bierze pod uwagę możliwości utraty pracy, a liczy się z tym nieco ponad 21 proc. ankietowanych.
„Po kwietniowym pogorszeniu oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy wyraźnie się poprawiły i w maju są lepsze niż w ostatnich siedmiu miesiącach” – oceniło Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Obecnie niemal dwie trzecie (64 proc.) pracujących zarobkowo uważa sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą (w porównaniu z kwietniem wzrost o 6 pkt proc.), co czwarty (25 proc.) twierdzi, że jest ona „ani dobra, ani zła” (od kwietnia spadek o 5 punktów), a 9 proc. uważa, że jest ona zła (spadek o 2 pkt proc.). Blisko 11 proc. badanych (10,9 proc.) ocenia, że obecna sytuacja w zakładzie pracy jest bardzo dobra, a 1,7 proc. – że bardzo zła.

Z badania CBOS wynika, że mniej pesymistyczne niż ostatnio są także prognozy dotyczące rozwoju sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku, ponieważ o 6 pkt proc. ubyło spodziewających się jej pogorszenia (obecnie jest 9 proc. badanych). Dodano, że o 2 pkt proc. więcej respondentów niż w kwietniu przewiduje jej poprawę (20 proc.), a grupa uważających, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich miejscu pracy pozostanie bez zmian, zwiększyła się o 1 pkt proc. (do 62 proc.).
Zwrócono uwagę, że szósty miesiąc z rzędu poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i zagrożenia utratą obecnej pracy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W maju, tak jak w kwietniu, niemal trzy czwarte pracujących zarobkowo (74 proc., bez zmian) nie bierze pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp.. Liczy się z tym nieco ponad jedna piąta ankietowanych (21 proc., od kwietnia spadek o 1 pkt proc.).
W ocenie CBOS w porównaniu z kwietniem oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy „nieznacznie się poprawiły” – wśród ogółu badanych o 2 pkt proc. przybyło przekonanych, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę (obecnie 65 proc.) i o tyle samo ubyło uważających, że jest to trudne lub całkowicie niemożliwe (23 proc.).

Podobnie jak w poprzednich miesiącach sytuację w swoim miejscu pracy gorzej niż pozostali postrzegają pracujący w prywatnym rolnictwie, ale w porównaniu z kwietniem – jak zaznaczył CBOS – w tej grupie omawiane oceny poprawiły się najbardziej. Obecnie pracujący w prywatnym rolnictwie, tak jak pozostali respondenci, najczęściej oceniają, że sytuacja w ich miejscu pracy jest dobra (43 proc., od kwietnia wzrost 19 pkt proc.), a postrzegający tę sytuację jako jednoznacznie złą są wśród nich w mniejszości (23 proc.).
Jak podkreślono wyraźna poprawa ocen nastąpiła ponadto w sektorze prywatnym poza rolnictwem (wzrost odsetka ocen pozytywnych o 12 pkt proc.) i w efekcie pracujący w nim badani obecną sytuację w swoich zakładach pracy oceniają najlepiej ze wszystkich. 69 proc. spośród nich uważa, że jest ona dobra, co czwarty (25 proc.) określa ją stwierdzeniem „ani dobra, ani zła”, a tylko co dwudziesty twierdzi, że jest ona zła (5 proc.). CBOS przypomniał, iż w ubiegłym miesiącu właśnie w tej grupie odnotowano największe pogorszenie ocen. Obecnie jednak oceny wśród pracujących w sektorze prywatnym poza rolnictwem są nawet lepsze niż w marcu br.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |