Cyfrowe święta. 5 porad jak przeżyć je z głową
Chociaż na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie można było usłyszeć, że w święta warto być offline, to w tym roku większość z nas czeka cyfrowe Boże Narodzenie. I to nie tylko z powodu oglądania filmów na Netflixie czy HBO.
Dotychczas w okresie przedświątecznym raczej mówiło się o tym, by w tym szczególnym świątecznym czasie zrezygnować z przeglądania Facebooka i Instagrama lub w ogóle podczas świąt zupełnie odłożyć telefon i nie włączać komputera. Tymczasem tegoroczne Boże Narodzenie niemal wszyscy spędzimy korzystając chociażby z mediów społecznościowych. Jednak jak to robić z głową?
>>> Jak nie marnować jedzenia w święta?
Msza święta
Najważniejszym powodem, dla którego większość z nas sięgnie po telefon lub laptop w święta będzie msza. Nie każdy będzie mógł bowiem uczestniczyć w niej będąc w kościele. Dlatego też, oglądając pasterkę lub inne msze, warto pamiętać, by w tym czasie skupić się przede wszystkim na liturgii i… zaśpiewać kolędy razem ze zgromadzonymi na niej osobami. Trudno przecież wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez kolęd, a dzięki nim można jeszcze bardziej wprowadzić świąteczny nastrój. Dobrym pomysłem jest też oglądanie tej samej mszy co bliscy, z którymi nie będziemy mogli się zobaczyć. Dzięki temu choć trochę poczujemy, że najważniejsze osoby w naszym życiu są blisko, choć w rzeczywistości daleko.
Rozmowy z bliskimi
Spędzanie wigilii w mniejszym niż zazwyczaj gronie jest niezwykle trudnym doświadczeniem. Dlatego też warto pomyśleć o tym, by na ten czas połączyć się z bliskimi za pomocą komunikatora. Bo chociaż rozmowa wideo nie jest tym samym co spotkanie, to zawsze stanowi dobry sposób na bliższy kontakt z rodziną, której w tym roku zabraknie przy wigilijnym stole.
>>> Justyna Sprutta: historia choinkowej bombki
I chociaż każdego roku zostajemy wręcz zasypywani komunikatami w stylu „w święta odłóż telefon”, to tym razem czas spędzony na przeglądaniu mediów społecznościowych może być czasem pożytecznym. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko skontaktować się ze znajomymi, lecz także zobaczyć, co u nich słychać. Z pewnością też podczas tegorocznego Bożego Narodzenia na Facebooku czy Instagramie znajdzie się więcej zdjęć dekoracji świątecznych. I może warto też dołączyć do tej „akcji”? Dzięki temu media społecznościowe będą przepełnione magią świąt.
Kolędowanie
W Wigilię i Boże Narodzenie nietrudno trafić w telewizji na transmisję z kolędowania z gwiazdami. Ale przecież taką gwiazdą może stać się każdy z nas. Wystarczy zadzwonić do kogoś z rodziny lub przyjaciół i zaśpiewać razem kolędę. Świetnym pomysłem jest też urządzenie wspólnego karaoke za pomocą różnych aplikacji lub też chociażby przygotowanie wspólnie świątecznej playlisty.
Świąteczne wycieczki
Chociaż Boże Narodzenie w górach w tym roku spędzają przede wszystkim mieszkańcy tamtejszych terenów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść się w te malownicze miejsca bez wychodzenia z domu. Wystarczy włączyć strony pokazujące obraz na żywo z najróżniejszych obiektów w Polsce i na świecie. Kasprowy Wierch, Karpacz, Kołobrzeg, a może Paryż? W te święta możesz „być”, gdzie tylko chcesz.
>>> Co symbolizują bożonarodzeniowe rośliny?
Co więcej, swoich wirtualnych odwiedzin nie musisz ograniczać tylko do miejscowości. W czasie pandemii również wiele muzeów udostępnia internetowe zwiedzanie. Może to dobry moment na zobaczenie „na żywo” obrazu, o którym zawsze marzyliście?
Kulturalne święta
Chociaż dla wielu osób oglądanie w trakcie świąt filmu wspólnie z najbliższymi to niemal tradycja, to warto ją nieco rozszerzyć. Platformy takie jak Netflix umożliwiają bowiem wspólne oglądanie filmów, nawet jeśli jest się kilkaset kilometrów od siebie. Warto więc w te świąteczne dni skorzystać z tej opcji. Co więcej, w tym roku wiele teatrów wyszło naprzeciw widzom i udostępniło grane przez aktorów sztuki na platformach internetowych. Dlatego też te święta, choć pandemiczne, mogą być o wiele bardziej kulturalne.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |