fot. unsplash

Jakich języków obcych uczą się Polacy?

W roku 2025 jesteśmy świadkami interesujących zmian na rynku nauki języków obcych w Polsce. Dane z platform korepetytorskich jasno pokazują, że choć klasyczne języki nadal królują, rośnie też zainteresowanie kierunkami mniej oczywistymi. Chcesz dowiedzieć się, jakie języki są dziś najpopularniejsze i ile kosztuje średnio godzina zajęć? Tego dowiesz się z poniższego raportu na temat korepetycji językowych w Polsce.

Angielski liderem wśród uczniów, niemiecki i hiszpański znów zyskują

Ciekawych informacji przynoszą najnowsze raporty platformy korepetytorskiej BUKI, z których wynika, że język angielski jest nadal najczęściej wybieranym spośród języków obcych w Polsce. Spośród wszystkich uczniów aż 56,47% osób korzysta właśnie z korepetycji z języka angielskiego. Stała popularność angielskiego od wielu lat nie powinna nikogo dziwić – przydaje się on już nie tylko w pracy i podróżach, ale także w życiu codziennym.

Na drugim miejscu w 2025 roku plasuje się język niemiecki, który jest wyborem 15,07% wszystkich uczniów. Zauważalne jest znowu rosnące zainteresowanie mową Goethego, co wynika z bliskości rynku, możliwości edukacyjnych, a także zainteresowania możliwościami pracy zawodowej.

Co ciekawe, na ostatnim stopniu podium nie uplasował się ani francuski, ani włoski, choć oba te języki są często nauczane w polskich szkołach. Aż 9,88% uczących się z korepetytorami osób sięga po hiszpański – jego popularność wynika z dostępności hiszpańskojęzycznych filmów i seriali, ale również perspektyw zawodowych i turystycznych.

>>> Ks. prof. Józef Kloch: sztuczna inteligencja może stać się wielką pomocą, nie zagrożeniem

Fot. pixabay.com

Po drugiej stronie barykady – najmniej popularne języki obce w Polsce

Skoro mowa o najpopularniejszych językach obcych wśród polskich uczniów, warto też sprawdzić sytuację na dole tabeli. Tutaj znalazły się następujące języki: fiński, azerski, uzbecki, flamandzki i ormiański.

Egzotyka odgrywa ważną rolę, aczkolwiek prawdziwym motorem napędowym niskiego zainteresowania jest niewielka liczba nauczycieli udzielających korepetycji z tych języków. Nie należy jednak wykluczać, że w przyszłości niszowe języki nie staną się ciekawą alternatywą dla obecnie popularnych kierunków.

Nowe kierunki zainteresowań – języki azjatyckie

Ciekawa zmiana w TOP 10 języków obcych w Polsce, gdzie nie ma ani rosyjskiego, ani ukraińskiego. Są za to języki azjatyckie, takie jak koreański (1,17% uczniów) chiński (0,75%) oraz japoński (0,71%).

Rosnąca popularność tych języków wynika wprost z zauważalnego wpływu kultury azjatyckiej – od K-popu po anime – ale też świadomej decyzji inwestycyjnej. W dobie globalizacji znajomość języków takich jak chiński czy japoński może dać przewagę na rynku pracy, zwłaszcza w sektorach technologii, e-commerce, tłumaczeń czy też turystyki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze