Fot. pixabay.com

#KinoMisyjne: u Franciszka "W argentyńskim Gran Chaco"

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

I przegląd Filmów Misyjnych „Misje i okolice”, który odbył się pod koniec sierpnia 2014 r. składał się z trzech sesji podzielonych według dni. Po „Największych polskich misjonarzach XX wieku” przyszedł czas na sesję „W kraju papieża Franciszka”, podczas której skupiono się na jego rodzinnej Argentynie.

W tej części, drugiego dnia festiwalu, 26 sierpnia, zaprezentowano trzy filmy: „W argentyńskim Gran Chaco”, „Wśród Kreolów, Metysów oraz Indian Wichi” i „Z San Ignacio do Iguazu”. Ten pierwszy to film, którego akcja zaczyna się w Buenos Aires, a potem po argentyńskich drogach i bezdrożach Gran Chaco przenosi się do wiejskiej misji Quimili. Proboszcz ks. Eugeniusz Milewicz przedstawia życie parafii, system dożywiania dzieci, szkoły wiejskie i życie biednych rodzin.

Obecnie to już prawie 30 lat na misji, którą rozpoczął tam od zera. Zbudowano tam kościół parafialny, plebanię, pomieszczenie dla Caritas, salki katechetyczne, dom parafialny starców czy dom rekolekcyjny. W wioskach wyrosło też 13 innych kaplic i kościołów. Funkcjonuje tam też stołówka dla dzieci z ulicy, która nigdy nie przerwała swojej działalności. Wydawane są tam codziennie ciepłe obiady dla ponad 300 dzieci i staruszków.

Najtrudniejszym elementem misji ks. Milewicza są wyjazdy na stacje misyjne. Dotarcie do 27 filii na terenie jego argentyńskiej parafii wiąże się z pokonaniem buszu czy niekończących się pól, które często są nieprzejezdne i nie pozwalają na szybkie pokonywanie odległości, które są tam ogromne. Czasem dochodzą nawet do 100 km. Takie wyjazdy zaczynają się wcześnie rano i kończą późno w nocy. Od kiedy kard. Bergoglio został papieżem w Argentynie, również tej misyjnej, widać jednak poważne poruszenie religijne, przez co potrzeba niesienia Dobrej Nowiny jest tym bardziej nagląca i oczekiwana.

 

Zobacz także
Wasze komentarze