pomoc siostry bezhabitowe

fot. rscjinternational.org

Kochać znaczy służyć. Otwarcie, kreatywnie i na różne sposoby 

Międzynarodowy wolontariat sióstr Sacre Coeur skupia ludzi młodych, którzy pragną dzielić się swoimi talentami, pasjami, radością i miłością. Młodzi pomagają dzieciom i młodzieży w nauce lub w rozwoju zainteresowań. Starszym robią zakupy, migrantom pomagają w aklimatyzacji w nowym miejscu, wspierają uzależnionych. Poza tym działają na rzecz ekologii, dołączając do różnych inicjatyw społecznych, takich jak np. strajk ekologiczny.     

Trwająca od dłuższego czasu pandemia nie zablokowała wznowienia działalności sióstr Sacre Coeur, które zapraszają wszystkich chętnych w wieku od 20 do 35 lat do udziału w międzynarodowym wolontariacie. Ochotnicy pomagają ludziom w różnym wieku – od dzieci po osoby starsze – oraz troszczą się o Ziemię. – W naszej posłudze chcemy przede wszystkim budować relacje oparte na szacunku i godności każdej osoby. Wolontariat jest przestrzenią, w której możemy kształtować swoje serce w spotkaniu z Bogiem i drugim człowiekiem – podkreślają siostry. 

>>> Kapłan-wolontariusz posługujący wśród chorujących na Covid-19: sprzątam, myję, rozdaję posiłki. Ludzie nie znają księży z tej strony [ROZMOWA]

Radość mimo biedy 

Inicjatywa jest prowadzona przez siostry na całym świecie już dobrych kilku lat. Działają m.in. we Francji, w Hiszpanii, Chile, Kongo, Australii, USA, czy na Filipinach, a od zeszłego roku również w Polsce. Międzynarodowy charakter daje wolontariuszom europejskim możliwość wyjazdu na inne kontynenty. Niejedna osoba miała okazję zanurzyć się w inną kulturę i doświadczyć skrajnej biedy. Ludzie są pozbawieni usług takich jak edukacja czy opieka zdrowotna, do których większość ludzi krajów rozwiniętych ma dostęp. Mimo braku wielu możliwości i ubóstwa, wolontariusze dostrzegali radość i ciepło ludzi tam żyjących.

Jedna z wolontariuszek z Hiszpanii, nauczycielka z Granady, która w ubiegłym roku spędziła cztery tygodnie na wolontariacie na Filipinach w centrum dla dzieci, młodzieży i rodzin w rejonie Montalban, tak pisze o swoim doświadczeniu: „Społeczność ta miała wiele potrzeb ekonomicznych, ale w ich oczach było zawsze widać światło i nadzieję. Pozwoliło mi to zobaczyć na nowo rzeczywistość, która nas łączy”.  

fot. unsplash

Międzynarodowy wolontariat

W tym roku, ze względu na pandemię, wyjazdy zostały zawieszone, a wszystkie wolontariaty skupiają się na pomocy ludziom i trosce o ziemię w swoim kraju. Wolontariusze udzielają się np. w centrach edukacyjnych (na Filipinach), w inicjatywach wspierających integrację uchodźców (Hiszpania, Francja, Polska), w fundacjach wspierających młodzież i dorosłych bezrobotnych, uzależnionych, zagrożonych wykluczeniem (Polska). Troska o ziemię wyraża się w pojedynczych akcjach, takich jak np. budowanie ławek ze starych opon dla użytku szkoły czy sadzenie drzew 

 >>> Internetowy wolontariat 

W Polsce inicjatywa wolontariatu międzynarodowego jest młoda, gdyż działa od zeszłego roku. W związku z tym nie ma określonych bądź też preferowanych miejsc, w których wolontariusz mógłby działać. Ważne jest to, aby działał w duchu charyzmatu sióstr realizowanym głównie poprzez wychowanie młodzieży, formację dorosłych, towarzyszenie w wierze i inne działania służące rozwojowi i sprawiedliwości. Wynika ono z kontemplacji Serca Jezusa, które porusza do pomocy ludziom i do troski o ziemię. 

pomoc

fot. pixabay.com

Kim są siostry Sacre Coeur? 

Siostry są zgromadzeniem międzynarodowym, którego charyzmatem jest kontemplacja trzech aspektów Serca Jezusa. Każdy z nich jest zaproszeniem Jezusa do odpowiedzi na Jego miłość. Przebite Serce wzywa do przekraczania samego siebie, do przekraczania swoich słabości i ograniczeń, zachęca, by czasem zrezygnować z własnej przyjemności na rzecz pomocy innym. Otwarte Serce przyjmuje każdego. Siostry są otwarte na pomoc bez względu na status społeczny, stan fizyczny, wyznanie czy poglądyJezus wychodził do ludzi różnych wyznań, niewierzących, ladacznic, oszustów czy zabójców. Tak jak Jezus nie skreślał nikogo, tak siostry służą każdemu poprzez swoją pracę. Przez otwartość dają siebie ludziom. Serce Jezusa zostało za nas wydane, tak też siostry starają się w swoim codziennym życiu – w pracy czy w spotkaniu z drugim człowiekiem – dawać siebie w służbie drugiemu. Kontemplacja Serca Jezusa odnosi się w dużym stopniu do wychowania, które nie odnosi się tylko do nauczania i wychowywania w szkole, ale także do kształcenia i budowania fundamentalnych postaw życia, również osób dorosłych. Siostry pracują w szpitalach jako pielęgniarki, w szkołach jako nauczycielki, prowadzą fundację dla osób uzależnionych i bezrobotnych, prowadzą gabinety psychoterapeutyczne, akademiki w Warszawie i Poznaniu oraz dom rekolekcyjny, pomagają w zaklimatyzowaniu się uchodźcom.

pomoc siostry bezhabitowe

fot. rscjinternational.org

>>> W jaki sposób Kościół pomaga matkom?

Otwarci i kreatywni 

Szerokie rozumienie pojęcia wychowania ma swoje odzwierciedlenie również w wolontariacie. Uczestnicy są posłani do swojej służby w tym charyzmacie zgodnie ze swoimi talentami, zdolnościami, i zainteresowaniami. Odpowiadają na wezwania związane z obecną sytuacją w Polsce i świecie. Konkretne obszary działań nie są jeszcze określone. Na pierwszym spotkaniu wolontariusze, wspólnie z organizatorkami, zastanowią się w jakich obszarach życia społecznego mogą nieść pomoc. Będzie to wyzwanie, gdyż działania wolontariatów w związku z pandemią zostały mocno ograniczone. Wolontariusze wykazują się kreatywnością, otwartością na drugiego człowieka oraz mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Dzięki tym umiejętnościom pomagają osobom potrzebującym, ale także rozwijają samych siebie. Wolontariat umożliwia młodym ludziom doświadczenia życia we wspólnocie charyzmatem i misją Zgromadzenia Sacre Coeur. Częścią tej misji jest zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, pokoju i integracji stworzenia, ludzi na peryferiach społeczeństwa i Kościoła. Jest to zachęta do walki z uprzedzeniami i własnymi osądami, skupienie się na człowieku, a nie na jego pochodzeniu, wyznaniu, sytuacji materialnej czy poglądach. Zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości to nade wszystko uświadamianie i edukacja młodych o problemach społecznych i ekologicznych. Sprawiedliwość opiera się na godności ludzkiej. Przykładowo, np. poprzez pomoc migrantom ukraińskim pokazywane są im prawa do mieszkania w Polsce, prawo do pracy czy opieki zdrowotnej.

fot. rscjinternational.org

W ramach wolontariatu uczestnicy odbywają cztery weekendowe spotkania formacyjne online, które mają pomóc lepiej zaangażować się w posługę uczestników we własnym miejscu zamieszkania.

– Poprzez posługę i spotkania formacyjne chcemy uwrażliwiać nasze serca na siebie samych, drugiego człowieka i całe stworzenie – mówi jedna z sióstr. 

Na spotkania składają się konferencje, warsztaty, modlitwa osobista i wspólna oraz dzielenie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Istotnym elementem wolontariatu jest również indywidualne towarzyszenie, które polega na rozmowie z jedną z sióstr. Pierwsze spotkanie ma na celu zapoznanie się, rozpoznanie motywacji i talentów wolontariusza oraz zastanowienie się, w jakich obszarach życia społecznego dana osoba może nieść pomoc. W kolejnych rozmowach siostra służy radą i pomocą w formacji i działalności wolontariusza.  

 >>> S. Anna Bałchan chce wybudować żłobek, więc… sprzedaje smalec

Działalność polskiego wolontariatu międzynarodowego nie jest jeszcze tak znana jak w innych krajach, gdyż dopiero się rozwija. Chwilowo zahamowała ją też pandemia, która uniemożliwiła wyjazd na Filipiny dwóm ochotniczkom. Mimo niesprzyjających warunków siostry dzielnie podejmują próbę wznowienia wolontariatu. 

 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze