Najbardziej intymna i odważna książka o papieżu Franciszku

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

pique_franciszek-zycie-i-rewolucjaOd wczesnej młodości aż po posługę następcy świętego Piotra. Autorka, jedna z najbardziej wpływowych argentyńskich dziennikarek, dla której papież jest duchowym ojcem, dotyka najważniejszych momentów w życiu Franciszka. Mówi o jego niesamowitej charyzmie, ale nie stroni też od dokładnego opisu intryg, jakie państwowi i kościelni oficjele knuli za jego plecami w Argentynie i Watykanie. Nikt do tej pory nie powiedział jeszcze tyle o Franciszku i wielkiej rewolucji, jaką rozpoczął on w sercu Wiecznego Miasta. Po konklawe zmieniło się wiele, ale nie łącząca ich przyjaźń. Dzięki niej Franciszek. Życie i rewolucja to najbardziej intymna i niepowtarzalna opowieść, jaką napisano o papieżu z krańca świata.  

Sergio Gobulin, który współpracował z rzutkim jezuitą w latach siedemdziesiątych, wspomina, jak pomagał on ludziom pracującym społecznie w dzielnicach biedoty, prześladowanym i aresztowanym przez wojskowych pod zarzutami prowadzenia działalności terrorystycznej i przewrotowej. Kiedy Jorge Bergoglio został papieżem i pojawiła się fala oskarżeń o współpracę z reżimem, Sergio poczuł się w obowiązku, by opowiedzieć swoją historię. „Mogę powiedzieć, że żyję tylko dlatego, że on mnie uratował” – mówi Sergio, który w 1976 roku był przez osiemnaście dni przetrzymywany i okrutnie torturowany przez wojskowych. Uwolniono go na skutek interwencji ówczesnego prowincjała jezuitów w Argentynie. Bergoglio poruszył niebo i ziemię i zapukał do wszelkich możliwych drzwi.  

W książce znajdziemy też wspomnienia i świadectwa innych osób, które miały szczęście współpracować z obecnym lokatorem Watykanu, a także analizę niełatwych spraw międzyludzkich, z którymi przyszło mu się zmierzyć w Argentynie i w Europie. 

Elisabetta Piqué  

Franciszek. Życie i rewolucja  

Tłumaczenie: Emilia Skibicka 

Znak 2016

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze