fot. z archiwum ks. Jana Byrta

Piotr Żyła otrzymał Biblię od swego nauczyciela religii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Egzemplarz Biblii – Starego i Nowego Testamentu – przekazał swemu byłemu uczniowi z lekcji religii Piotrowi Żyle, znanemu skoczkowi narciarskiemu, ks. Jan Byrt z parafii ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu.

Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017 jest absolwentem szczyrkowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, gdzie prowadzone są zarówno katolickie, jak i ewangelickie lekcje religii. Ks. Byrt wspomina, że Piotr uczęszczał na jego lekcje religii ewangelickiej. – Lekcje religii były z Piotrem wielką przyjemnością. On należy do bardzo pogodnych ludzi – przyznał i zaznaczył, że sportowiec, rodem ze Śląska Cieszyńskiego, angażował się przez lata w liczne charytatywne przedsięwzięcia, jakie organizowała parafia na Salmopolu.

Indywidualny brązowy medalista mistrzostw świata i drużynowy mistrz świata Piotr Żyła podczas treningu na skoczni normalnej wchodzącej w skład kompleksu „Skalite” w Szczyrku, fot. PAP/Grzegorz Momot

Zbliżają się święta Zesłania Ducha Świętego, więc czytamy w Dziejach Apostolskich, że chrześcijanie po zesłaniu Ducha Świętego codziennie spotykali się na czytaniu słowa Bożego. I Duch Święty mnie tchnął, bym Biblię przekazał swojemu uczniowi Piotrowi, co też uczyniłem. Po treningach czy przed treningami naturalnie zawodnicy mają troszkę czasu i można wtedy sięgnąć po słowo Boże. (ks. Jan Byrt)

– Zawsze powtarzam, że jedno z zasadniczych pytań, na które odpowiemy, kiedy odejdziemy z tego świata i staniemy przed bramą Królestwa Bożego będzie pytanie, czy choć raz w życiu przeczytałeś słowo Boże – najświętszą Księgę, którą przez całe życie miałeś w domu. Jaka będzie nasza odpowiedź? Chcę, aby wszyscy moi uczniowie, w tym także Piotrek, mogli odpowiedzieć Bogu: tak przeczytałem – podkreśla luterański duchowny i przypomina, że słowo „ewangelik” pochodzi od Ewangelii.

fot. z archiwum ks. Jana Byrta

Przypomnijmy – znany skoczek narciarski Adam Małysz odebrał wczoraj od parafii ewangelickiej w Szczyrku medal z okazji 500 lat Reformacji (1517-2017). Choć odznaczenie dla jednego z najbardziej znanych ewangelików w Polsce czekało na sportowca od 3 lat, dopiero dziś nadarzyła się okazja, by je mu wręczyć. Adam Małysz jest ewangelikiem. Jak tłumaczy ks. Jan Byrt z filialnej parafii ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu, sposobność do wręczenia medalu miała związek ze zgrupowaniem kadry skoczków narciarskich trenujących na miejscowej skoczni.

Przeczytaj też >>> Bp Śmigiel: Biblia to mądrość, którą dzieli się z nami Bóg

– Adam Małysz wielokrotnie wspierał projekty naszej parafii ewangelickiej, przekazując piłki dla dzieci. Ma swoje drzewko w Ogrodzie Reformacji przy szczyrkowskiej parafii. Zasadził tu brzózkę razem z Hannu Lepisto z Finlandii – wylicza ks. Byrt. – Cieszymy się, że przed tak wielkim świętem, urodzinami Kościoła – Zesłaniem Ducha Świętego – mogliśmy odznaczyć Adama Małysza – dodał. Medal w kształcie Róży Lutra jest wręczany przez parafię luterańską m.in. osobom, które przyczyniają się do dialogu pomiędzy Kościołami ewangelickim i katolickim. Wśród wyróżnionych medalem jest m.in. papież Franciszek, a także prezydent RP Andrzej Duda.

Adam Małysz, fot. PAP/Grzegorz Momot

Na awersie medalu znajduje się złote godło reformacji i symbol Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na rewersie wygrawerowane zostały cztery fundamenty reformacji: „Tylko Jezus. Tylko wiara. Tylko Pismo Święte. Tylko łaska”.

Zobacz także
Wasze komentarze