Płatność kartą w kościele?
Po co terminal płatniczy w parafii? W parafii św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze można płacić kartą. Jest to pierwsza parafia w Polsce, w której istnieje taka możliwość.
Informacje o tym, że w kościele istnieje już możliwość płacenia za pomocą karty, podano na facebookowym profilu parafii. Za pośrednictwem terminalu płatniczego można złożyć ofiarę przy okazji załatwiania spraw, z którymi zwykle łączy się jakaś płatność, m.in. w zakrystii, kancelarii parafialnej oraz w kancelarii cmentarza. Taka potrzeba była zgłaszana przez samych mieszkańców oraz była sugestią turystów. Na Facebooku opinie na ten temat są różne, ale wydaje się, że parafianom ten pomysł przypadł do gustu. Są też tacy, którzy obecnością terminala w zakrystii i kancelarii są po prostu zdziwieni.
We Francji pojawiły się pierwsze tacomaty, czyli elektroniczne tace. Ksiądz podejdzie z elektroniczną tacą, na której można wybrać sumę 2, 3 albo 5 euro, a następnie zbliżeniowo sfinalizować transakcję kartą lub smartfonem.
Jak zapewnia o. Andrzej Batorski, w Polsce nikt nie będzie chodził z terminalem po kościele w trakcie Mszy św. Każdy, kto zechce, będzie mógł złożyć ofiarę w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
Polacy pokochali płatności bezgotówkowe, zwłaszcza kartami. Z danych NBP wynika, że intensywność korzystania z takich narzędzi zakupowych tylko w latach 2009–2016 wzrosła o blisko 50%.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |