Poznań: konferencja "Kobiety dla Niepodległości"

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Poznaniu zaprasza na konferencję pt. „Kobiety dla Niepodległości – postawy i rola polskich kobiet w okresie zaborów i procesie odzyskiwania niepodległości”.

Konferencja, która jest organizowana w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędzie się 21 kwietnia 2018 roku w godzinach 11:00 – 14:00 w sali Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu przy ul. Jana Lubrańskiego 1.

Jej celem jest przedstawienie różnorodnej aktywności polskich kobiet w okresie zaborów i ich roli w procesie odzyskiwania niepodległości. Zaprezentowane zostaną  4  referaty opisujące to zagadnienie w czterech  aspektach:

  • Dr Magdalena Biniaś-Szkopek (UAM/Biblioteka Kórnicka): Matka i Córka – rola Jadwigi i Marii Zamoyskich w budowaniu tożsamości narodowej Polek pod zaborami
  • Dr Grażyna Wyder (UZ): Społeczna, kulturalna i oświatowa działalność kobiet
  • UAM dr hab. Przemysław Matusik (UAM): Kobiety walczące: powstania, konspiracja, wojna
  • Dr Edyta Bątkiewicz-Szymanowska (Biblioteka Kórnicka): Niezastąpiona – Celina Działyńska. Żona, matka, filantropka. (W świetle źródeł ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej)

 

Zobacz także
Wasze komentarze