epa05641109 A young woman looks at gingerbread moose cookies at the Christmas Market 'WeihnachtsZauber’ (lit.: Christmas magic) at Gendarmenmarkt in Berlin, Germany, 21 November 2016. The market runs from 21 November to 31 December. EPA/BRITTA PEDERSEN Dostawca: PAP/EPA.

Psychiatrzy: Święta Bożego Narodzenia to duży stres

Kojarzone z radością i spokojem Święta Bożego Narodzenia to dla wielu potężny stres – uważają psychiatrzy i psycholodzy.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji przy świątecznym stole warto przemyśleć, czego oczekujemy od świąt – radzi konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

W 1967 r. amerykańscy psychiatrzy Thomas Holmes i Richard Rahe opracowali listę kilkudziesięciu najpoważniejszych stresorów, którą otwierają śmierć współmałżonka i rozwód, ale na której znalazły się również Święta Bożego Narodzenia. Choć koncepcja dwóch psychiatrów bywała krytykowana, to wciąż jest wykorzystywana w psychologii i psychiatrii.

Jak powiedział PAP konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki, obecność na tej liście Świąt Bożego Narodzenia może w pierwszej chwili dziwić, ale z jego własnej praktyki wynika, że święta są dla wielu osób ogromnym obciążeniem.

„Jedna z pacjentek powiedziała mi kiedyś, że najchętniej położyłaby się na ten czas w szpitalu. Wizytę u niej zapowiedziały bowiem dzieci z wnukami, co oznaczało ogrom pracy i przygotowań, na co ona nie miała ani ochoty, nie czuła się też na siłach temu sprostać” – powiedział.

„Ten stres wynika m.in. z rozdźwięku między oczekiwaniami, które sami sobie narzucamy, że te święta mają być cudowne, miłe, tradycyjne i wszyscy mają być zadowoleni, a tym, że na co dzień żyjemy w rzeczywistości, w której spotykają nas nie tylko miłe rzeczy, pozostaje wiele niedomówień, wątpliwości, nieprzyjemnych sytuacji” – dodał.

Jak zaznaczył, aby sprostać temu oczekiwaniu, spędzamy mnóstwo czasu na przygotowaniu tradycyjnych potraw, czy zaciągamy pożyczki, co powoduje frustrację.

„Sugerowałbym, żeby w święta po prostu być sobą. Odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ja chciałbym spędzić święta i dążyć do tego. Na początku to może się spotkać z niezrozumieniem, ale z czasem zostanie zaakceptowane przez rodzinę, oszczędzając wszystkim wielu napięć” – powiedział prof. Piotr Gałecki.

fot. EPA/BRITTA PEDERSEN 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze