Rola ojca w życiu dziewczynki
Żyjemy w czasach, gdy aktywne ojcostwo stało się modne i oczekiwane. Jest to na pewno dobry znak naszych czasów.
Jednak o ile rola ojca i jego aktywność w życiu chłopca wydaje się oczywista ze względu na wspólną płeć, o tyle obecność i znaczenie taty w świecie dziewczynki wydaje się być mniej zrozumiałe i trudniejsza w codziennej realizacji.
Kim jest tata?
Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu każdej dziewczynki. Jest opiekunem, towarzyszem, partnerem mamy, który wpływa na jej kobiecość. Jest więc pierwotnym obrazem płci przeciwnej jako dopełnienia dla płci własnej. To na podstawie relacji mamy i taty dziewczynka nauczy się tworzyć własne relacje damsko-męskie w przyszłości. Ojciec więc to odciśnięty głęboko w świadomości dziecka wzór mężczyzny na przyszłe lata.
Ojciec pierwszym modelem mężczyzny
Związek z ojca z matką, to, w jaki sposób będzie realizował siebie jako partner, na jakim poziomie będzie jego aktywność, czułość, troska, komunikatywność w tym związku, wpływa na model relacji damsko-męskiej, jaką dziewczynka wyniesie z domu. Jeżeli ojciec nie będzie szanował mamy i dbał o nią, to podobne zachowanie wobec dziewczynki (w przyszłości jako dorosłej kobiety) będzie traktowane jako pewnego rodzaju norma. Wiele kobiet wchodzi w związki z mężczyznami podobnymi do swoich ojców. Dlatego warto, aby każdy z panów zadał sobie pytanie: czy chciałby, żeby jego kochana córka żyła w przyszłości z mężczyzną podobnym do niego samego? Czy model mężczyzny i partnera, jaki on pokazuje, jest właśnie tym, czego chce dla swojego dziecka? Jeżeli odpowiedź jest negatywna lub nie w pełni pozytywna, warto zastanowić się nad wprowadzeniem zmian w swoim funkcjonowaniu w rodzinie i związku.
Czułość
Noworodki naturalnie najwięcej czułości i bliskości dostają od mam. Nie zwalnia to jednak ojców z intensywnego kontaktu z maleństwem od pierwszych dni życia. O tej bliskości należy również pamiętać wraz z biegiem lat i przyrostem wzrostu dziecka obu płci. Emocjonalne potrzeby dziecka w tym zakresie mogą się zmieniać, ale u dziewczynek są one stosunkowo wyższe niż u chłopców. Potrzebuje ona czułości od obojga rodziców, a niezapewnienie realizacji tej potrzeby przez ojca może prowadzić do wczesnego wchodzenia w zbyt bliskie fizycznie kontakty z płcią przeciwną. Będą to próby realizacji potrzeby bliskości i czułości w sposób cielesny z podłożem seksualnym, a nie emocjonalnym. Ważne jest również to, aby dzieci w domu były świadkami wzajemnej czułości rodziców.
Kobiecość
Obecność ojca w relacji romantycznej z mamą potwierdza w oczach dziewczynki jej (mamy) kobiecość. Naturalnym więc jest, że będzie ona chciała, aby ten pierwszy i najważniejszy obiekt męski w jej życiu w jakiś sposób potwierdził również jej kobiecość. I to jest bardzo ważne zadanie dla każdego taty dziewczynki: zauważyć jej płeć, dostrzec kształtującą się powoli kobiecość, docenić ją i potrafić się nią zachwycić. Nie naśmiewać się z ciągłych przebieranek, z sukienek księżniczek, problemów decyzyjnych związanych z wyborem koloru rajtuzów do przedszkola czy ekscytacją księżniczkami z bajek. Zauważyć odmienność swojej córki, wspierać ją w tej odmienności, ale też nie izolować od „męskich’ spraw. Wizytę w warsztacie samochodowym można przecież równie dobrze zaproponować nie tylko synowi. Córka poznaje w takim momentach, jakim mężczyzną jest jej tata poprzez jego indywidualne zainteresowania, zdolności itp.
Równowaga
W tym całym potwierdzaniu kobiecości należy jednak pamiętać, że najważniejszą kobietą w życiu mężczyzny powinna być matka dziewczynki – dorosła partnerka. Zachowując równowagę pomiędzy byciem najważniejszym mężczyzną w życiu tych dwóch kobiet, wpływa on bezpośrednio również na dobre relacji matki i córki, które nie muszą wchodzić ze sobą w rywalizację o ojca. Każda z nich ma zaspokojone potrzeby na płaszczyźnie odpowiedniej dla swojego rozwoju i roli. Warto więc obdarować obie panie kwiatami: dziewczynce podarować jedną różę, a mamie cały bukiet. Podobnie zabierając córkę na bal ojców i córek, nie zapomnieć o zaproszeniu na randkę żony.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |