Rozszerzone pory – jaka jest ich przyczyna?

Posiadanie idealnie gładkiej cery bez jakichkolwiek niedoskonałości to marzenie i cel, do którego dąży wiele osób. Niestety nie każdy może poszczycić się idealną skórą, a w obecnych czasach problemy skórne, za którymi stoi trądzik, są bardzo powszechne. Jednym z nich są rozszerzone pory, które często stanowią problem wielu kobiet. Skąd tak naprawdę biorą się na skórze i czy prawidłowe oczyszczenie twarzy będzie wystarczające, żeby się ich pozbyć?

Rozszerzone pory – to warto wiedzieć

Wiele osób posiadających rozszerzone pory zastanawia się nad tym, jak skutecznie pozbyć się ich raz na zawsze. Warto pamiętać, że nie są one objawem choroby, a tak naprawdę defektem kosmetycznym. Pory stanowią naturalny element budowy skóry, który jest niezbędny do jej prawidłowego funkcjonowania. To otwory o mikroskopijnej wielkości, które stanowią ujścia gruczołów łojowych. Ich głównym zadaniem jest oczyszczanie naskórka z niepotrzebnych substancji. To przede wszystkim nadmiar łoju (sebum), kurz, zanieczyszczenia czy też pozostałości kosmetyków do makijażu lub pielęgnacji.

Przyczyny rozszerzonych porów 

Łój odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naskórka. W jego skład wchodzą kwasy tłuszczowe, cholesterol, trójglicerydy czy estry wosku. Zabezpiecza on naskórek przed nadmierną utratą wody i tym samym wysychaniem. Sebum wchodzi w skład płaszcza hydrolipidowego, który dodatkowo zabezpiecza naskórek przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Niestety, jeżeli gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt duże ilości sebum, zaczyna ono gromadzić się właśnie w porach skóry, które ulegają rozszerzeniu i przez to stają się zauważalne na twarzy. Na rozszerzone pory wpływ może mieć wiele czynników. Często są to uwarunkowania genetyczne, związane z wrodzonymi skłonnościami do trądziku i nadaktywności gruczołów łojowych. Rozszerzone pory to bowiem bardzo częsty element cery tłustej, mieszanej czy trądzikowej. Mogą jednak wystąpić także w przypadku osób, które nie posiadają cery trądzikowej.

Czynniki, które mogą prowadzić do rozszerzonych porów, to:

  • zaburzenia hormonalne;
  • ekspozycja na działanie promieniowania UVA/UVB;
  • zmiany klimatu (w szczególności klimat wilgotny);
  • niewłaściwa dieta;
  • niedobór witamin z grupy B i witaminy A;
  • starzenie się skóry;
  • nadużywanie niektórych zabiegów na skórę, np. mikrodermabrazji lub peelingów chemicznych;
  • zażywanie niektórych leków, np. sterydów.

Rozszerzone pory bardzo często wywoływane są przez nieprawidłową pielęgnację skóry. Jest to przede wszystkim niewłaściwe oczyszczanie twarzy, szczególnie stosowanie mocno osuszających i ściągających produktów na bazie alkoholu.

Rozszerzone pory – jak sobie z nimi radzić?

Niestety w obecnych czasach, w których zewsząd docierają do nas zdjęcia idealnie gładkiej i nieskazitelnej skóry, posiadanie rozszerzonych porów to bardzo częsty problem, który jest przyczyną kompleksów znacznej liczby osób, a w szczególności dorastających dziewcząt i młodych kobiet. Wiele z nich podejmuje drastyczne kroki, które w ich przekonaniu mają pomóc im w pozbyciu się tego defektu, jednak w rzeczywistości prowadzą do pogorszenia stanu skóry i rozwoju trądziku. Wyciskanie, rozdrapywanie, stosowanie produktów silnie oczyszczających i złuszczających skórę – tych elementów należy zdecydowanie unikać.

Oczyszczanie twarzy – sposób na zaskórniki

Aby sprawić, żeby rozszerzone pory przestały być widoczne i tym samym przestały produkować nadmierną ilość sebum, podstawę powinno stanowić prawidłowe oczyszczanie twarzy. Skórę powinno się oczyszczać zarówno rano i wieczorem – dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru zanieczyszczeń, sebum czy resztek kosmetyków. Do oczyszczania skóry powinno się stosować delikatne preparaty pozbawione alkoholu, a także mydła i jego pochodnych. Warto zaopatrzyć się również w tonik, który pozwoli na przywrócenie skórze odpowiedniego pH. Nie należy zapominać o właściwym nawilżeniu – skóra z rozszerzonymi porami również go potrzebuje. Warto sięgać po produkty o lekkiej konsystencji, która pozostawi skórę nawilżoną, ale nie będzie jej obciążać.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze