
fot. z arch. Sacroexpo
Sacroexpo – wystawa pełna inspiracji i innowacji!
Tegoroczna Wystawa Sacroexpo, organizowana w Targach Kielce od 2 do 4 czerwca stanowi zaproszenie do odkrywania sacrum w jego najpiękniejszej formie. Tematami przewodnimi wydarzeń towarzyszących tegorocznym targom staną się liturgia i sztuka pozwalające zanurzyć się w bogactwo symboliki, tradycji oraz piękna liturgicznego Kościoła.
W jubileuszowym roku – 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II , 20-lecia rozpoczęcia pontyfikatu papieża Benedykta XVI oraz 20. edycji medalu Per Artem Ad Deum – targi przybierają wymiar wyjątkowy i głęboko symboliczny. Nawiązują również do Roku Świętego z mottem „Pielgrzymi nadziei”.
>>> Sacroexpo, czyli katoświat na kieleckich targach
W duchu liturgii
Konferencja „Duch Liturgii Duchem Kościoła” organizowana 3 czerwca na Wystawie Sacroexpo dot. będzie książki „Duch Liturgii” autorstwa kardynała Józefa Ratzingera. To okazja by w 20. rocznicę objęcia tronu papieskiego przez papieża Benedykta XVI na nowo podjąć refleksję nad kształtem i rolą liturgii we współczesnym Kościele. Uzupełnieniem naukowych rozważań będą dwie ekspozycje. Pierwsza z nich to wystawa pamiątek związanych z papieżem Benedyktem XVI, udostępniona przez Muzeum Diecezjalnego w Bydgoszczy. Druga – zatytułowana „Madonny Papieskie” – została przygotowana przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej ECCLESIA z Krakowa. Znajdą się na niej maryjne wizerunki koronowane przez Jana Pawła II i Benedykta XVI, przypominające o głębokim maryjnym wymiarze obu pontyfikatów. Pogłębioną refleksją nad istotą liturgii i wyjątkową przestrzenią wymiany doświadczeń będzie konferencja z elementami Szkoły Zakrystianów, organizowana przez Siostry Św. Jadwigi Królowej Służebnice Chrystusa Obecnego pierwszego i trzeciego dnia targów. Wydarzenie skierowane jest do proboszczów, kapłanów, zakrystianów, florystów oraz wszystkich, dla których liturgia jest przestrzenią szczególnej troski i miłości do Boga. To szansa by poznać kluczowe obszary liturgicznego wtajemniczenia: w przestrzeń liturgii i przykłady aranżacji w roku liturgicznym, a także sztukę celebracji w ogrodzie gestów i symboli liturgicznych.

W duchu sztuki
Nieodłącznym elementem Sacroexpo jest sztuka. Na tegorocznej edycji targów szczególne miejsce zajmą prace Pracowni Drapikowski Studio. Zwiedzający będą mogli podziwiać m.in. suknie dla Ikony Jasnogórskiej, w tym „Suknię wdzięczności, miłości, cierpienia i nadziei” – wotum Narodu Polskiego na 100-lecie rekoronacji Cudownego Obrazu. Pojawią się także monstrancje maryjne, w tym wykonana dla Bazyliki w Fatimie, oraz spektakularna monstrancja kryształowa dla Medjugorie. W sercu Sacroexpo znajdzie się także dobrze znana i lubiana Strefa Sztuki, organizowana przez Galerie Sztuki i Dom Aukcyjny Art in House. W tym roku będzie to sprzedażowa ekspozycja kilkudziesięciu prac wybitnych współczesnych twórców, prezentujących nowoczesną sztukę religijną. Co ważne – część artystów obecnych będzie osobiście, umożliwiając bezpośrednie rozmowy i wymianę myśli. Prezentacja rzeźb autorstwa Sławomira Micka połączona z widowiskowym performensem z udziałem lektora, muzyki oraz dzwonników przypisanych do każdej z instalacji będzie prawdziwym spektaklem dźwięku, światła i symboliki. Wśród instalacji będzie można znaleźć m.in. Dzwon Franciszków, dedykowany św. Franciszkowi z Asyżu i Papieżowi Franciszkowi, Dzwon Notre Dame – z fragmentami spalonego drewna nawiązującymi do tragicznego pożaru paryskiej katedry, a także Dzwon Ozdrowienia, inspirowany dźwiękiem wygrywanej walki z chorobą nowotworową. Barwną i radosną instalacją będzie Karnawał w Wenecji – trzy dzwony otoczone przez jedenaście postaci Arlekinów.

Przez sztukę do Boga od 20 lat
Nagroda Per Artem Ad Deum już od dwudziestu lat buduje mosty między pięknem a sacrum. Tegoroczni laureaci – poeta i pisarz, Adam Ziemianin oraz Wydawnictwo Jedność zostaną wyróżnieni medalem w trakcie uroczystej gali podczas targów. Z okazji 20. edycji medalu Per Artem Ad Deum zaplanowano koncert zespołu z Krainy Łagodności „U Studni”. Autorem słów do wielu utworów grupy jest Adam Ziemianin. Premierowo na tegorocznej wystawie prezentowany będzie także wyjątkowy tomik wierszy Adama Ziemianina „To tu-to tam” zawierający kilkadziesiąt poruszających, nieopublikowanych dotąd wierszy autora, a także wykonane przez niego rysunki.

Liczne spotkania na targach
W programie tegorocznych targów Sacroexpo zaplanowano spotkanie z księdzem Radosławem Rakowskim z poznańskiej parafii pw. Imienia Jezus, na Łacinie. Ksiądz podzieli się swoim doświadczeniem i pomysłem na duszpasterstwo, odpowie w jaki sposób nowe technologie ułatwiają życie parafii, a także jakie wyzwania stoją przed parafiami. Aby zrozumieć podstawowe relacje między wiarą i nauką z katolickiej perspektywy, warto wziąć udział w wyjątkowym spotkaniu z dominikaninem o. dr. Michałem Chaberkiem pt. „Problemy z ewolucją”. W trakcie Wystawy Sacroexpo zaplanowano również spotkanie organizowane przez Wydawnictwo Święty Wojciech „Duszpasterstwo w działaniu – wykorzystanie pomocy duszpasterskich podczas religii, spotkań z osobami zaangażowanymi w życie parafii oraz w modlitwie indywidualnej”.
Wstęp na targi jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować poprzez stronę Wystawy Sacroexpo.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |