Krakowska przekupka, fot. ze zbiorów Muzeum Krakowa

Stolica Małopolski upamiętni krakowskie przekupki

Dzisiejszy plac Szczepański w niczym nie przypomina miejsca, jakim był od XIX aż do połowy XX wieku – jednego z największych targowisk Krakowa. Muzeum Krakowa postanowiło oddać hołd pracującym tam handlarkom, umieszczając rzeźbę Przekupki Krakowskiej na fasadzie swej siedziby.

Właśnie ruszył konkurs na projekt rzeźby. Krakowska Przekupka stanie na zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej jeszcze w tym roku.

Kraków rynek główny

Krakowskie sukiennice, fot. Wikipedia

Dziś plac Szczepański jest miejscem, w którym krakowianie i turyści mogą posiedzieć w knajpkach (jeśli oczywiście nie ma pandemii), podziwiać architekturę secesyjnych budynków Starego Teatru, kamienicy Wolnego czy Towarzystwa Rolniczego albo spotkać się z kulturą, ale nie zawsze tak było. Miejsce na powstanie placu pojawiło się, gdy na początku XIX wieku zburzono średniowieczne kościoły św. Szczepana i św. Macieja wraz z przylegającymi zabudowaniami pojezuickimi. Krakowianie pamiętają mieszczący się tu wielki parking, na którym można było zaparkować jeszcze kilkanaście lat temu. Wcześniej, od początku XIX wieku aż do lat pięćdziesiątych XX wieku funkcjonowało tu jedno z największych krakowskich targowisk.

>>> Kraków: z powodu słabej kondycji fizycznej kandydatów nie wybrano hejnalisty

Żywiły miasto

– Krakowianie kupowali na nim marchewkę na rosół, pasternak, pomidory. Wszystko to pochodziło z Czarnej Wsi i Łobzowa, gdzie ziemia rodziła fantastyczne jarzyny – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. Warzywami handlowały przekupki, które kupowały warzywa od rolników, a na placu je „przekupowały”, czyli sprzedawały drożej. – Zawód był właściwie w 100 procentach sfeminizowany, a wykonujące go kobiety były zazwyczaj ubogie. To one żywiły miasto – dodaje dyrektor Niezabitowski. Przekupki wstawały jeszcze przed świtem – targ rozpoczynał się wcześnie rano, a miejsca na placu zajmowano zgodnie z kolejnością przybycia. Do domów wracały późnym wieczorem. Ten codzienny korowód zdążający na plac dodawał miastu kolorytu. Krakowianie uważali przekupki za kobiety wielkiego serca, życzliwe i religijne.

Kraków, Rynek Główny, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Muzeum Krakowa postanowiło oddać hołd handlarkom z placu Szczepańskiego, umieszczając rzeźbę Przekupki Krakowskiej na fasadzie swej siedziby, u zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej.  Właśnie ogłoszono konkurs na jego projekt. Do 18 marca można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie, a projekt rzeźby i jej autora poznamy 2 lipca. Rzeźba ma stanąć na fasadzie budynku we wrześniu tego roku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze