fot. swietykrzyz.pl

Święty Krzyż: tłumy pielgrzymów i turystów na Jarmarku Świętokrzyskim [GALERIA]

Tłumy pielgrzymów i turystów wzięły udział w XIV Jarmarku Świętokrzyskim, który odbył się 19 maja na Świętym Krzyżu. Towarzyszyło mu hasło: „Na góralską nutę”.

Jarmark rozpoczął barwny korowód, który wyruszył spod bazyliki mniejszej, na czele którego niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Podczas przemarszu na błonia świętokrzyskie towarzyszyła kapela góralska „Harnasie” z Suchego.

Eucharystii przewodniczył o. Marian Puchała OMI, superior wspólnoty świętokrzyskich oblatów, który zwrócił uwagę na to, że polski naród mimo wojen, okupacji i dyktatur zachował swoją tożsamość a nawet ją umocnił, dzięki wierze i tradycji, dzięki pielęgnowanej i przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji rodzinnej, ludowej, narodowej, a także dzięki modlitwie pielęgnowanej w rodzinach i głębokiej wierze.

– Ale jak przypomina nam święty Jan Paweł II walka o tożsamość narodową wcale się nie zakończyła wraz z odzyskaniem niepodległości. Wielkie duchowe zmaganie, od którego zależeć będzie oblicze Polski, Europy i świata trwa nadal – podkreślił superior.

Homilię wygłosił o. Stanisław Jankowicz OMI. Nawiązując do czytań mszalnych zachęcał, aby na nowo odkryć sens przykazania miłości, aby we współczesnym świecie być razem, tworzyć wspólnotę, budować jedność, zgodę.

fot. swietykrzyz.pl

Po zakończonej Eucharystii odbył się koncert Chóru „Con Anima” z Waśniowa, który zaprezentował utwory o charakterze patriotycznym i narodowym, by w ten sposób uczcić ofiary II wojny światowej w 80 rocznicę jej wybuchu.

Górale, czyli kapela „Harnasie” z Suchego, zmierzyli się z góralami z powiatu kieleckiego w kategoriach takich jak: przyśpiewki, kapela, taniec jednej osoby oraz zespołu, a na koniec zaprezentowali się w swoich wspaniałych gwarach ludowych, czyli „godkach”. Powiat kielecki w tym pojedynku reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Morawica.

W jarmarku wzięły udział wszystkie gminy powiatu kieleckiego. Zespoły ludowe i Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały stoiska z regionalnymi wyrobami rzemieślniczymi i kulinarnymi. Nie zabrakło tradycyjnych potraw, a na widowni i scenie barwnych ludowych strojów. Gry i zabawy dla dzieci zorganizowali animatorzy z Centrum Bajki w Pacanowie i Muzeum Zabawek i Zabawy. Świętokrzyska Policja zaprosiła najmłodszych do miasteczka ruchu drogowego.

Swoje stoiska miały także Muzeum Wsi Kieleckiej, Świętokrzyski Park Narodowy, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Zaprezentowali się rzemieślnicy z Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Organizatorem XIV Jarmarku Świętokrzyskiego było Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Galeria (7 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze