To tutaj osiadła Arka Noego [ZDJĘCIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Nie ma 100% pewności, że to Arka Noego, ale uważamy, że na 99,9% to właśnie ona – powiedział Yeung Wing-Cheung, z zespołu „Noah’s Ark Ministries International”, który dokonał znaleziska.  Agencja AFP zamieściła zdjęcia z wnętrza.

– Miesiąca siódmego, siedemnastego dnia miesiąca arka osiadła na górach Ararat – czytamy w Księdze Rodzaju. Okazuje się, że także historycy i archeolodzy potwierdzają tę wersję wydarzeń. Poszukiwania Arki Noego dobiegły końca w 2010 r. Ogłosił to zespół naukowców z Chin i Turcji. Biblijną arkę eksploratorzy znaleźli na górze Ararat we wschodniej Turcji. Góra Ararat od dawna była wskazywana jako miejsce, dokąd trafiła Arka Noego, na której – według Starego Testamentu – ludzkość i zwierzęta przetrwały wielki potop. Naukowcy dokonali datowania drewnianych pozostałości izotopem węgla i ustalili, że mają one ok. 4800 lat.

Lokalizacja arki była znana w starożytności. Wspominał o niej historyk Józef Flawiusz: „Jej pozostałości są tam pokazywane przez mieszkańców aż do dziś”. Nawiązał tym samym do Berosza Chaldejczyka, który wskazywał w roku 290 p.n.e., że turyści zabierają do domu kawałki arki, aby robić z nich amulety szczęścia: „Mówi się, że część tego statku nadal znajduje się w Armenii, w górach Cordyaejczyków, a niektórzy ludzie zabierają stamtąd kawałki bitumiczne, i używają ich przede wszystkim jako amuletów przeciwko lichu”.

Drewniana konstrukcja składa się z kilku przegród, w których prawdopodobnie transportowane były zwierzęta. – W październiku 2008 r. wspiąłem się na górę wraz z tureckim zespołem. Na wysokości ponad 4 tys. metrów zobaczyłem konstrukcję zbudowaną z desek. Wykluczono, że znalezisko było pozostałością osady ludzkiej. Na tej wysokości nigdy takowych bowiem nie znaleziono – mówi poszukiwacz arki z Danii, Gerrit Aalten. – Pierwszy raz w historii poszukiwania Arki znalezisko jest bardzo dobrze opisane i udokumentowane. Jest duża ilość twardych dowodów na to, że konstrukcja znaleziona na Górze Ararat we wschodniej Turcji jest legendarną Arką Noego – dodał.

To tutaj osiadła Arka Noego [ZDJĘCIA]
4.8 (80%) 5 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze