fot. isf.edu.pl

Tu dostaniesz medaliki z „autografem” św. Franciszka

W Instytucie Studiów Franciszkańskich w Krakowie dostępne są dla wiernych niezwykłe medaliki. Znajduje się na nich „Błogosławieństwo dla brata Leona”, czyli jeden z zachowanych do dziś „autografów” św. Franciszka.

Medaliki zostały wykonane zgodnie z projektem o. Andrzeja Zająca OFMConv. Zawierają słowa spisane własnoręcznie przez św. Franciszka z Asyżu. Do czasów współczesnych zachowały się trzy takie teksty na dwóch kartkach, czyli chartulach. Są nimi: „Uwielbienie Boga Najwyższego”, „Błogosławieństwo dla brata Leona” (na odwrocie tej samej kartki) oraz „List do brata Leona”.

fot. cathopic

„Pierwsze dwa autografy przechowywane są w kaplicy relikwii w Bazylice św. Franciszka w Asyżu, natomiast ostatni w katedrze w Spoleto. Badacze uznają, że pismo św. Franciszka przynależy do tzw. minuskuły zwyczajowej dla obszaru alpejskiego, która ma sztywną kreskę, oddzielone litery i niepewną linię” – informują franciszkanie.  Chartula, na której znajduje się „Błogosławieństwo dla brata Leona”, została zapisana przez św. Franciszka pomiędzy sierpniem, a wrześniem 1224 r. na górze Alwernia. Stanowi ją bardzo zużyta karta pergaminu z koziej skóry o kwadratowym kształcie. „Dodatkowo uległa zniszczeniu podczas przenoszenia jej przez adresata, który nosił ją zawsze przy sobie, jako przedmiot kultu, który dawał mu poczucie obecności długoletniego przyjaciela” – tłumaczą zakonnicy. Pomiędzy literami napisanymi krwawiącą od stygmatów ręką św. Franciszka, znajdują się rubryki skreślone przez brata Leona. Rzucają one światło na okoliczności napisania zarówno „Błogosławieństwa”, jak i „Uwielbienia Boga Najwyższego”. Według nich Franciszek napisał „Uwielbienie” własnoręcznie podczas postu, jaki odbył między 15 sierpnia, a 29 września 1224 r. na Alwerni.

>>> Uganda: franciszkanie założyli ekologiczną farmę

fot. cathopic

Pełny tekst błogosławieństwa brzmi: „Niech ci Pan błogosławi i niech cię strzeże. Niech ci ukaże oblicze swe i niech zmiłuje się nad tobą. Niech zwróci oblicze swe ku tobie i niech obdarzy cię pokojem”. Pod tymi słowami św. Franciszek własną ręką skreślił jeszcze znak Tau ze słowami „b. Leonie Pan niech błogosławi ciebie”.

>>> Wyjątkowa modlitwa św. Franciszka z Asyżu

Medaliki można zamówić mailowo lub zakupić w siedzibie Instytutu przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie. Instytut Studiów Franciszkańskich powstał w Krakowie w 1998 r. Został erygowany w dzień bł. Salomei, 19 listopada 1998 r., decyzją Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich. Działalność dydaktyczną rozpoczął 13 lutego 1999 r. W jego ramach funkcjonują: Franciszkańskie Studium Formacyjne, Ośrodek Studiów Franciszkańskich na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Szkoła Duchowości Franciszkańskiej i Seminaria Franciszkańskie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze