fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ

W hołdzie lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom [ZDJĘCIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na zdjęciach graffiti autorstwa artystki ulicznej Amandine Lesay.

Artystka oddała hołd wszystkim pracownikom medycznym, którzy walczyli z pandemią koronawirusa. Jej dzieło powstało niedaleko szpitala Iris Sud w Brukseli.

Co piąty Belg powyżej 18. roku życia twierdzi, że jego sytuacja finansowa pogorszyła się od wybuchu pandemii – wynika z badania instytutu naukowego Sciensano. Choć gospodarka Belgii została przywrócona do funkcjonowania, nie można mówić o normalności. Badania Sciensano, które opisuje publiczny nadawca VRT, przeprowadzono już po zniesieniu większości ograniczeń, między 28 maja a 3 czerwca wśród 34 tys. respondentów. Najgorzej kryzys związany z koronawirusem odbił się na sytuacji osób samotnie wychowujących dzieci i bezrobotnych. Co szósta z nich wskazuje, że ledwo wiąże koniec z końcem i płaci rachunki na czas. Niektórzy z ankietowanych wyrażali obawę, że może im wręcz zabraknąć na jedzenie. „5% badanych miało problemy z zakupem żywności, a 10% musiało dokonać innego wyboru i przejść na żywność, której nie można nazwać zrównoważoną i zdrową” – podkreślił cytowany przez VRT ekspert Sciensano Stefaan Demarest. Choć sytuacja finansowa znacznej grupy ludności nie jest najlepsza, poprawił się stan psychiczny biorących udział w badaniu w porównaniu z początkiem pandemii. Mimo wszystko wiele osób czuje się gorzej niż w normalnych czasach. Badania wskazują na zaburzenia lękowe i depresje. Jeden na czterech respondentów uważa, że wciąż ma duże szanse zakażenia się wirusem w nadchodzącym czasie.

fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Sytuacja epidemiologiczna w Belgii znacznie się poprawiła od kwietnia, gdy w szczycie pandemii zgłaszano ponad tysiąc zakażeń dziennie. Teraz średnio raportowanych jest mniej niż 100 nowych przypadków SARS-CoV-2 i kilka zgonów dziennie. Gospodarka i życie społeczne zostały odmrożone w maju i na początku czerwca, jednak są branże, które cały czas nie mogą funkcjonować.

>>> Zmarłe na COVID-19 pielęgniarki zostaną wyróżnione

Galeria (6 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze