adoracja

Fot. cathopic

Nocna adoracja eucharystyczna – nabożeństwo, w którym młody papież Franciszek brał udział każdej soboty

W latach 50. XX młody Jorge Mario Bergoglio, obecny papież Franciszek, praktykował nocną adorację eucharystyczną. Wraz z bratem Oscarem i jednym z sąsiadów Gonzalo Bargielą specjalnie jeździli w tym celu ze swej peryferyjnej dzielnicy Flores do bazyliki Najświętszego Sakramentu w śródmieściu Buenos Aires.

Potwierdził to sam papież w odręcznym liście do redakcji hiszpańskiego tygodnika katolickiego „Alfa y Omega”, od której wcześniej otrzymał fotokopię rejestru osób adorujących w latach 1954-1955. Jorge Mario Bergoglio miał numer członkowski 9195 w bractwie nocnej adoracji. W bazylice spędzał sobotnie noce na modlitwie, odpoczywając także w pokoju na pierwszym piętrze, gdzie znajdowała się sala z miejscami do spania.

>>> Prawdopodobnie ten kraj Franciszek odwiedzi jesienią

„Adoracja zaczynała się około dziewiątej wieczorem po kazaniu o. Aristiego”, wspomniał Franciszek w swoim liście. Ten hiszpański duchowny – o. José Ramón Aristi – był spowiednikiem młodego Bergoglio, a zarazem prowincjałem Zgromadzenia Najświętszego Sakramentu, założonego przez św. Juliana Eymarda.

bergolio młody papież Franciszek

fot. kadr z materiału wideo kanału TVP VOD (YouTube)

Papież mówił o nim w 2014 r. podczas spotkania z duchowieństwem Rzymu jako o sławnym w Buenos Aires spowiedniku, do którego konfesjonału ciągle stały kolejki. Gdy zmarł w 1996 r., Bergoglio, już jako biskup pomocniczy w Buenos Aires, oderwał na pamiątkę krzyżyk z różańca, który zmarły miał w dłoniach w trumnie. Spojrzał wówczas na ciało o. Aristiego i powiedział: „Daj mi połowę twego miłosierdzia”. „Poczułem coś, co dało mi odwagę, by to zrobić. A potem włożyłem ten krzyżyk do kieszeni” – wyznał Franciszek, dodając, że „wiele dobrego robi przykład miłosiernego kapłana, który zbliża się do ran” ludzi.

>>> Francesco. Papież, który nie traci kontaktu z rzeczywistością

Świadkiem zdarzenia przy trumnie o. Aristiego był jego współbrat zakonny o. Andrés Taborda. Pamięta, że bp Bergoglio wyjaśnił wówczas: „Tym różańcem w dłoni rozgrzeszył bardzo wielu grzeszników”.

Nocna adoracja Najświętszego Sakramentu trwa w tej bazylice od 1917 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze