Wyśpiewać mądrość ks. Tischnera
Wielkanocny zając przykicał do fanów ks. Józefa Tischnera już w Wielki Piątek. Tego dnia odbyła się premiera płyty „Tischner. Mocna nuta”. Jest refleksyjna, filozoficzna i z poczuciem humoru.
Pomysł na tę formę popularyzowania treści głoszonych przez ks. Józefa Tischnera zrodził się w głowie jego brata, Kazimierza. – Młodzież ze szkół oraz rodzice czy znajomi brali jakąś książkę, szukali tekstu, a potem pisali muzykę – wyjaśnia. Na co dzień Kazimierz Tischner zajmuje się prowadzeniem Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, którego celem jest rozwijanie współpracy między instytucjami i organizacjami noszącymi imię księdza profesora. Tym razem przyszedł czas na projekt muzyczny, w który włączyło się sporo znanych nazwisk.
Na krążku można usłyszeć Kayah, zespół Trebunie-Tutki, Wojciecha Waglewskiego, Zygmunta Staszczyka, Jorgosa Skoliasa, Mateusza Pospieszalskiego. Muzykę skomponowali Mirosław Kowalik, basista zespołu „Raz, Dwa, Trzy” i Jan Trebunia-Tutka. Teksty napisała Izabela Domańska-Kowalik, łącząc myśl księdza Tischnera z refleksją na temat współczesnego świata. Taka kombinacja musi przyciągać uwagę nie tylko fanów twórczości polskiego filozofa. To propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie muzykę niosącą bardziej refleksyjny przekaz.
– Trzeba próbować różnych form docierania z przekazem mojego brata do ludzi. On czasem jadąc autem, słuchał muzyki i myślę, że ten pomysł bardzo przypadłby mu do gustu. Czasem słyszę od ludzi, że włączają sobie „Filozofię po góralsku” na płycie. Teraz ci, którzy przepadają za Tischnerem, będą mieli kolejną propozycję dla siebie, a myślę, że każdemu coś się spodoba – mówi mi Kazimierz Tischner. – Brat przed śmiercią napisał mi na kartce, żebym kontynuował to, co zaczął, więc staram się to robić. Nie ma sensu budować pomników, bo one są martwe, a nam chodzi przecież o żywy przekaz, o zmartwychwstawanie, o to, żeby mądrość w ludziach pracowała. A widać, że zapotrzebowanie na to jest, bo im dalej od śmierci ks. Józefa Tischnera, tym więcej się o nim mówi – dodaje.
Ksiądz Józef Tischner jest autorem koncepcji filozofii dramatu, która objaśnia i interpretuje świat, człowieka oraz jego relacje z innymi w kategoriach spotkania, dialogu, wzajemności, błądzenia, kuszenia, potępienia i usprawiedliwienia. Tischner w swoich publikacjach często podejmował również kwestie wolności, solidarności czy demokracji. Filozof z Łopusznej wciąż ma nam wiele do przekazania, bo lekcje płynące z jego książek nadal nie zostały przez nas odrobione. Muzyczna forma może być ważnym pierwszym krokiem na drodze zgłębiania filozofii księdza profesora.
Koncert „Tischner. Mocna nuta” uświetni galę Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, która odbędzie się 21 kwietnia 2018 r. podczas Dni Tischnerowskich w Krakowie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |