Zmarł kompozytor Michał Kulenty

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zmarł kompozytor, instrumentalista i pedagog Michał Kulenty. O śmierci jazzmana poinformował na Facebooku saksofonista Piotr Baron. „Dzisiaj o 2:37 odszedł od nas Michał Kulenty, ojciec, mąż, muzyk, poeta, patriota, misjonarz, człowiek honoru i zasad” – napisał. Krytycy nazywali go „poetą saksofonu” i „polskim Garbarkiem”.

Michał Kulenty urodził się w 1956r. W 1980r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a pięć lat później klasykę saksofonu na Akademii Muzycznej w Warszawie. Współpracował m.in. z orkiestrami symfonicznymi (np. Filharmonii Narodowej), formacjami jazzowymi i zespołami tworzącymi muzykę chrześcijańską – Deus Meus czy Arką Noe. Koncertował także jako solista. Tworzył muzykę teatralną i filmową. Na zlecenie prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa, napisał muzykę do “Ballady o Świątyni Opatrzności Bożej”.

Pracował także w Biurze Programowym Polskiego Radia. Był doradcą muzycznym i twórcą radiowym, w tym autorem muzyki ilustracyjnej wielu stacji radiowych.

Był kompozytorem, instrumentalistą i pedagogiem. Grał głównie na saksofonach, a także na fortepianie, klarnecie, fletach, oboju oraz na licznych instrumentach ludowych. Występował m.in. z takimi artystami jak wiolonczelista Yo Yo Ma, Czesław Niemen, Piotr Szczepanik oraz z zespołami Acid Drinkers i Arka Noego. Współpracował też z zespołem Trebunie Tutki. Jego muzyka była inspirowana polskim folklorem, a także religią – świadczą o tym choćby tytuły niektórych kompozycji: „Przypowieść”, „Krzyż na rozstaju”. Był także autorem jazzowego spektaklu „Więcej nieba” (2003).

„W muzyce interesuje mnie przede wszystkim strona duchowa, a ponieważ najbliższa mi jest moja Ojczyzna, gram więc muzykę polską” – mówił muzyk w jednym z wywiadów. Wraz z trzema zaprzyjaźnionymi muzykami (Wojciech Niedziela – fortepian, Jacek Niedziela – bas, Wojciech Kowalewski – perkusja) Kulenty stworzył zespół Michał Kulenty Quartet. Zespół nagrał dwie płyty.

„Kulenty odrzuca uprzedzenie wobec surowości polskiego folkloru i tworzy własny muzyczny język. Znam niewiele płyt tak bardzo osobistych, tak innych, tak charakterystycznych… „Polska” to dla mnie jedna z najpiękniejszych płyt nagranych w tym kraju” – pisał o „Polsce”, pierwszym krążku z 1995, dziennikarz Marcin Kydryński.

Drugim albumem nagranym przez Michał Kulenty Quartet był „Głos na rozstaju” (1996), który prezentował jazzowe aranżacje melodii z Kujaw, Wielkopolski i Podhala.

Z pianistą Marcinem Maseckim nagrał z kolei płytę „Przesłanie”. „To moja wizja polskości, w dobie globalizacji rywalizującej z uniwersalizmem. W sztuce zawsze szukam powiewu świeżości, prostoty i dobra, piękno zaś powinno pojawić się samo z siebie. Czego daj nam Boże… Jazz nie jazz? Klasyka nie klasyka? Po prostu – muzyka dobrego przesłania…” – mówił o krążku.

Z Włodkiem Pawlikiem skomponował muzykę do filmu „Ptaki”, a wibrafonistą Jerzym Milianem płytę „Silesian Sketches”.

W listopadzie zeszłego roku ukazała się jego płyta „Dusza w uszach”, zrealizowana i wydana przez Krzysztofa Herdzina.

Od kilku lat chorował na nowotwór. Organizowano zbiórki na jego leczenie. W 2012 roku w warszawskim Teatrze Capitol odbył się koncert Fundacji Polski Jazz, na którym zagrali m.in. pianiści Bogdan Hołownia, Krzysztof Herdzin i Stanisław Soyka, a także saksofoniści Henryk Miśkiewicz i Piotr Baron, trębacz Robert Majewski, skrzypek Maciej Strzelczyk, gitarzysta Marek Napiórkowski, kontrabasista Piotr Rodowicz i basista Krzysztof Ścierański. Dla Kulentego zaśpiewały też m.in. Dorota Miśkiewicz i Olga Boczar.

W marcu 2016 r. został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. „To postać szalenie ciekawa. Saksofonista, ale jednocześnie pedagog, osoba bardzo lubiana i ceniona. Osoba osobna – taki człowiek, który nie godził się na funkcjonowanie w mainstreamie muzyki rozrywkowej, w show biznesie, niezależny twórca, bardzo szanowany w środowisku, bardzo wybitny” – mówił wtedy minister kultury prof. Piotr Gliński.

Fot. Facebook: Michał Kulenty

Zmarł kompozytor Michał Kulenty
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze