Życiowa mądrość w wydaniu kameruńskim
„Pawian i jeż starali się o rękę tej samej panny. Aby rozstrzygnąć, któremu przypadnie ich córka, rodzice dziewczyny kazali obu konkurentom wykarczować pole pod zasiew kukurydzy”.O tym, co było dalej, przeczytamy w zbiorze kameruńskich bajek spisanych przez s. Tadeuszę, która pracuje tam już od 18 lat. W barwnej, pięknie ilustrowanej książeczce znajdziemy ich kilkadziesiąt. Zostały znakomicie zilustrowane, dając czytelnikowi wyobrażenie o otoczeniu i okolicznościach, w jakich mogłyby się rozgrywać opisywane wydarzenia. Każda z tych sytuacji mogła wydarzyć się naprawdę.
Jak w każdej bajce jest ten dobry i ten zły, jest przeciwność losu, którą trzeba pokonać i jest morał – życiowa prawda, która wynika z przebiegu wydarzeń. Afrykański kontekst tych opowieści objawia się przede wszystkim w doborze zwierząt i otoczenia, w jakim rozgrywają się wydarzenia.
Mamy więc wioskę i jej szefa, sierotę wykluczoną ze społeczności swojej miejscowości, piękną pannę na wydaniu i walczących z sobą konkurentów do jej ręki. W innych główne role grają zwierzęta – przedstawiciele różnych gatunków, które uprawiają wojnę podjazdową i próbują przechytrzyć się wzajemnie – wcielenia wielu ludzkich cech. Są złośliwe, przebiegłe, nastawione na korzyść. Konfrontują się z nimi te dobroduszne, prostolinijne, uczciwe.
Warto samemu lub z dzieckiem na kolanach przenieść się w ten afrykański świat i na nowo odkryć życiowe mądrości.
S. Tadeusza Frąckiewicz OP
Bajki kameruńskie. Najpiękniejsze opowieści dzieci afrykańskich zebrane przez misjonarkę
Esprit 2017
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |