Wydawnictwo Esprit

Życiowa mądrość w wydaniu kameruńskim

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wydawnictwo Esprit

„Pawian i jeż starali się o rękę tej samej panny. Aby rozstrzygnąć, któremu przypadnie ich córka, rodzice dziewczyny kazali obu konkurentom wykarczować pole pod zasiew kukurydzy”.

O tym, co było dalej, przeczytamy w zbiorze kameruńskich bajek spisanych przez s. Tadeuszę, która pracuje tam już od 18 lat. W barwnej, pięknie ilustrowanej książeczce znajdziemy ich kilkadziesiąt. Zostały znakomicie zilustrowane, dając czytelnikowi wyobrażenie o otoczeniu i okolicznościach, w jakich mogłyby się rozgrywać opisywane wydarzenia. Każda z tych sytuacji mogła wydarzyć się naprawdę.

Jak w każdej bajce jest ten dobry i ten zły, jest przeciwność losu, którą trzeba pokonać i jest morał – życiowa prawda, która wynika z przebiegu wydarzeń. Afrykański kontekst tych opowieści objawia się przede wszystkim w doborze zwierząt i otoczenia, w jakim rozgrywają się wydarzenia.

Mamy więc wioskę i jej szefa, sierotę wykluczoną ze społeczności swojej miejscowości, piękną pannę na wydaniu i walczących z sobą konkurentów do jej ręki. W innych główne role grają zwierzęta – przedstawiciele różnych gatunków, które uprawiają wojnę podjazdową i próbują przechytrzyć się wzajemnie – wcielenia wielu ludzkich cech. Są złośliwe, przebiegłe, nastawione na korzyść. Konfrontują się z nimi te dobroduszne, prostolinijne, uczciwe.

Warto samemu lub z dzieckiem na kolanach przenieść się w ten afrykański świat i na nowo odkryć życiowe mądrości.

S. Tadeusza Frąckiewicz OP
Bajki kameruńskie. Najpiękniejsze opowieści dzieci afrykańskich zebrane przez misjonarkę
Esprit 2017

Zobacz także
Wasze komentarze