fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Przewodnicząca komitetu katolików niemieckich pozytywnie ocenia rozmowy w Rzymie

Prezydium Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) przebywało w dniach 2-4 września na rozmowach roboczych w Rzymie. Trzydniowa wizyta przebiegała pod hasłem: „Zrozumieć Rzym i być przez Rzym zrozumianym”.

Przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp dokonała „w znacznej mierze” pozytywnego bilansu rozmów przeprowadzonych przez prezydium ZdK Watykanie. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA podkreśliła, że dzięki otwartym dyskusjom w Rzymie wzrosło wzajemne zrozumienie.

Była to godna uwagi gotowość słuchania, a także zrewidowania własnego poglądu na rozmówcę. Uważam to za owocne, nawet jeśli czasami konfrontacyjne. Z mojego punktu widzenia był to dobry pierwszy krok i jestem otwarta na kontynuację”, stwierdziła Stetter-Karp.

Zdaniem przewodniczącej ZdK, także w Rzymie zmienił się pogląd na zaangażowanie świeckich katolików w projekt reformy Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech. W jej odczuciu, rozmówcy ZdK w Watykanie postrzegali ich jako „zaangażowanych chrześcijan, oddanych swojemu Kościołowi”.

EPA/Christopher Neundorf

Głównym tematem była walka z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, w ramach której Droga Synodalna w Niemczech koncentruje się na zmianach strukturalnych w celu zwalczania systemowych przyczyn tych przestępstw i ich tuszowania. Wprawdzie nie wszyscy w Watykanie podzielają to systemowe podejście, ale ważni ludzie działający przeciw molestowaniu, jak na przykład watykański ekspert ds. ochrony dzieci, ks. Hans Zollner, patrzą na ten problem podobnie jak ZdK.

Stetter-Karp wraz z sekretarzem generalnym ZdK Markiem Fringsem oraz dwojgiem wiceprzewodniczących Claudią Nothelle i Thomasem Södingiem odbyli liczne dyskusje w Watykanie i Rzymie. Rozmawiali między innymi z sekretarzem Dykasterii Nauki Wiary, która zajmuje się karaniem kanonicznym sprawców molestowania, biskupem Johnem Josephem Kennedym z Irlandii. Do najważniejszych niemieckich rozmówców w Watykanie należeli eksperci ds. ochrony dzieci: ks. Hans Zollner i Peter Beer oraz podsekretarz Dykasterii ds. Tekstów Prawnych, ks. Markus Graulich.

Była to pierwsza oficjalna wizyta w Watykanie Irme Stetter-Karp wybranej w listopadzie 2021 roku przewodniczącą ZdK i pierwsza kierownictwa ZdK w Watykanie po pięciu zgromadzeniach generalnych procesu reform Drogi Synodalnej Kościoła katolickiego w Niemczech (2020-2023), których wyniki są traktowane w Rzymie z dużym sceptycyzmem. W październiku 2023 roku przewodnicząca Stetter-Karp przebywała w Rzymie w czasie pierwszej sesji zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności, jednak nie odbywały się wówczas żadne oficjalne spotkania z przedstawicielami Watykanu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze