Fot. Vatican Media

Przewodniczący biskupów USA o Leonie XIV: pasterz dla niespokojnego świata

Arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, wyraził radość i wdzięczność po wyborze Papieża Leona XIV. Powiedział, że nowy Papież w swojej misji może wykorzystać ogromne doświadczenie pracy w różnych częściach świata.

Przemawiając do Vatican News tuż po ogłoszeniu wyboru papieża Leona XIV z loggii Bazyliki Świętego Piotra, arcybiskup Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, powiedział, że jest bardzo zadowolony, wręcz szczęśliwy z wyboru, jakiego dokonali kardynałowie, a jednocześnie jest zaskoczony wynikiem. Ma jednak pełne zaufanie do nowego pontyfikatu.

„Z pewnością ofiaruję modlitwę za papieża Leona” – powiedział – „i modlę się  o powodzenie jego rozpoczynającej się misji”.

Arcybiskup Broglio dodał, że spotkał papieża Leona XIV podczas oficjalnych wizyt w Rzymie w ramach konferencji biskupów oraz Synodu o synodalności. Wspomina spotkania z kard. Prevostem jako rozmowy z człowiekiem pełnym ciepła, otwartości i szczerego pragnienia współpracy.

fot. EPA/ANDREA SOLERO

„Przy obu okazjach” – zauważył – „był bardzo serdeczny i wykazywał wielką chęć pomocy i współpracy. Byłem za to bardzo wdzięczny”.

Co kryje się w imieniu?

Arcybiskup dodał, że wybór imienia przywołuje bogate skojarzenia z historią Kościoła, w szczególności z papieżem Leonem XIII, pamiętanym z przełomowej pracy nad katolicką nauką społeczną i encykliką Rerum Novarum.

„To przywołuje pamięć o Leonie XIII, który był pierwszym papieżem, który w jasny sposób przedstawił doktrynę społeczną Kościoła” – mówi abp Broglio.

Imię nawiązuje również do korzeni nowego papieża. „Ponieważ Leon pochodził z okolic Rzymu, myślę, że przede wszystkim mieszkańcy Rzymu będą bardzo szczęśliwi” – powiedział.

Wezwanie do pokoju

Podkreślając stan dzisiejszego świata, arcybiskup Broglio podkreślił potrzebę, aby papież był głosem na rzecz pokoju i dialogu pośród wielu kryzysów rozwijających się na całym świecie.

„Myślę, że wszyscy jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacjami, które wciąż pojawiają się w naszym świecie. Myślę teraz o Pakistanie i Indiach, ale mamy również katastrofę na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także w wielu częściach Afryki. Myślę więc, że to, że będzie mówił o pokoju, ma kluczowe znaczenie. I mam nadzieję, że będzie papieżem, który będzie mógł wspierać pokój i dialog” – powiedział.

>>> Czego może nas nauczyć już teraz historia życia papieża Leona XIV [KOMENTARZ]

Zjednoczony Kościół

Rozważając słowa papieża Leona XIV o zjednoczonym Kościele, arcybiskup Broglio zgodził się, że to przesłanie jest również ważne dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

„Jedną z rzeczy, których musimy się nauczyć, jest słuchanie siebie nawzajem” – powiedział. „Możemy się nie zgadzać, ale każda osoba jest stworzona na obraz Boga i nigdy nie należy tego spojrzenia stracić. Mam nadzieję, że usłyszymy jego przesłanie jako zaproszenie do zjednoczenia i stania się narzędziami dialogu”.

Fot. Vatican Media

Uniwersalny pasterz

Arcybiskup Broglio skomentował również międzynarodowe pochodzenie papieża Leona – z pochodzenia Francuza i Włocha, z doświadczeniem duszpasterskim w Ameryce Łacińskiej – jako dar dla jego uniwersalnej posługi.

„Myślę, że to wspaniałe” – powiedział. „Życie w różnych częściach świata robi wielką różnicę. Wnosi głębię, perspektywę i bogactwo, które pomogą mu prowadzić Kościół”.

Dodał, że takie globalne doświadczenie pomaga chronić Kościół przed „zagubieniem się na własnym podwórku”.

>>> O. Beniamin Kuczała OSA: byłem sąsiadem papieża Leona XIV [ROZMOWA]

Duszpasterz dla wszystkich

Odnotowując decyzję papieża o przemówieniu w języku włoskim podczas jego pierwszego publicznego przemówienia, arcybiskup Broglio zauważył duszpasterskie znaczenie języka.

„Ważne jest, aby jako Biskup Rzymu mówił po włosku” – powiedział, przyznając jednocześnie, że wybór ten przynosi komfort hiszpańskojęzycznym katolikom, zwłaszcza w świetle niedawnego odejścia papieża Franciszka. „To będzie pocieszające zobaczyć, że ich nowy Pasterz może również dotrzeć do ich serc”.

Na zakończenie arcybiskup Broglio zapewnił o modlitwie za Leona XIV: „Życzę mu spokoju i wszelkich sukcesów w jego posłudze”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze