Fot. Antoni Jezierski/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Przewodniczący episkopatów sześciu krajów: Kościół musi być aktywny społecznie

Przedstawiciele konferencji biskupich z sześciu krajów europejskich wymienili poglądy na temat aktualnych kwestii kościelnych i polityczno-społecznych. We wspólnym komunikacie dla mediów opublikowanym 1 lutego poinformowali, że innym centralnym tematem była kwestia spójności społecznej w Europie w obliczu masowo rosnących prawicowych tendencji ekstremistycznych i populistycznych. W spotkaniu w Limburgu (Niemcy) uczestniczyli przewodniczący konferencji episkopatów i inni wysocy rangą przedstawiciele Kościoła z Francji, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Luksemburga i Austrii.

„W kontekście zaplanowanych na czerwiec wyborów europejskich biskupi zgodzili się, że Kościół musi nadal robić wszystko, co w jego mocy, aby promować społeczeństwo zróżnicowane i oparte na wartościach” – czytamy we wspólnym oświadczeniu. Podkreślono, że dziedzictwo ojców założycieli Unii Europejskiej i kanon wartości oparty na chrześcijańskim spojrzeniu na ludzkość są decydującymi warunkami wstępnymi pokojowego współistnienia w Europie.

Oprócz omówienia aktualnej sytuacji Kościoła katolickiego w poszczególnych krajach, konsultacje koncentrowały się na globalnym procesie synodalnym i kontynuacji prac nad dokumentem Synodu Biskupów z października 2023 r. „Szczególnie pouczające było wzajemne uczenie się, w jaki sposób kwestie przyszłości Kościoła w Kościołach lokalnych są dalej rozwiązywane przez procesy regionalne” – czytamy w oświadczeniu.

>>> Projekt dożywiania dzieci na Madagaskarze. Pomóż nam nakarmić głodnych

Fot. A. Albiniak OMI/oblaci.pl

Kardynał Jean-Claude Hollerich, który jako relator generalny Synodu Biskupów mianowany przez papieża, jest współodpowiedzialny za przygotowanie i realizację zgromadzenia Synodu na temat synodalności, zachęcił przewodniczących konferencji biskupów do aktywnego udziału w tym procesie i informowania o doświadczeniach regionalnych procesów synodalnych w Kościele powszechnym. Ta forma tworzenia sieci jest równie pilnie potrzebna, jak teologiczne omówienie pojęcia synodalności, podkreślił arcybiskup Luksemburga.

Według komunikatu prasowego, przedstawiciele Kościołów poinformowali też w Limburgu o tym, jakie starania podejmowane są w ich krajach w zakresie radzenia sobie z wykorzystywaniem seksualnym i zapobiegania mu w kontekście kościelnym. Uczestnicy zgodzili się, że konieczne jest lepsze dzielenie się doświadczeniami w tej dziedzinie w kontekście międzynarodowym, aby móc uczyć się od siebie nawzajem.

Spotkania przewodniczących konferencji episkopatów Szwajcarii, Francji i Niemiec odbywają się już od lat. Spotkanie w Limburgu było pierwszym w formacie rozszerzonym o dodatkowe kraje. Powodem ku temu było doświadczenie kontynentalnego zgromadzenia europejskiego w Pradze w lutym 2023 r., które odbyło się w ramach światowego procesu synodalnego. Kolejne spotkanie przedstawicieli konferencji episkopatów zaplanowano na styczeń 2025 r. w Paryżu.

W obradach uczestniczyli przewodniczący episkopatów: Francji (arcybiskup Éric de Moulins-Beaufort z Reims), Niemiec (bp Georg Bätzing z Limburga),Szwajcarii (bp Felix Gmür z Bazylei), Austrii (abp Franz Lackner z Salzburga), a także kardynał Jean-Claude Hollerich, arcybiskup Luksemburga oraz biskup Johan Bonny z Antwerpii w Belgii.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze