abp Stanisław Gądecki, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Przewodniczący episkopatu apeluje, by Środa Popielcowa była dniem solidarności z Ukrainą

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem o solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie. Poprosił o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w kraju, po każdej mszy św. w Środę Popielcową 14 lutego – przekazało biuro prasowe Episkopatu.

W związku ze zbliżającą się kolejną rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, przewodniczący KEP wydał apel w sprawie pomocy dla mieszkańców Ukrainy. Jak zaznaczył, „wojna trwa nadal, więc mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna„.

W celu kontynuacji wsparcia, które przez ostatnie dwa lata Kościół w Polsce udzielał mieszkańcom Ukrainy, abp Gądecki zwrócił się z prośbą o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej mszy św. w Środę Popielcową (14 lutego).

Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom. (abp Stanisław Gądecki)

Zniszczenia po nocnym ataku rosyjskich dronów w Odessie. W wyniku ataku uszkodzone zostały: budynek uczelni, akademik oraz blok mieszkalny, fot. PAP/Alena Solomonova

Pomoc Caritas Polska

Przypomniał, że „od samego początku wojny Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych, Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, parafii, instytucji i firm oraz osób prywatnych – świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie”. Zwrócił uwagę, że w kraju Caritas prowadzi 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. uchodźców, z których ponad 30 proc. to dzieci.

„Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 r. ponad 23 tys. osób korzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych” – zwrócił uwagę hierarcha.

>>> Prof. Motyl: ta wojna nie może światu się znudzić [ROZMOWA]

Odessa, fot. PAP/Alena Solomonova

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z września 2023, od początku wojny zostało poszkodowanych ponad 27 tys. osób cywilnych, z czego 14 tys. odniosło rany, 7 tys. poniosło śmierć, w tym ok. 500 dzieci. Zginęło ok. 70 tys. żołnierzy ukraińskich, a 120 tys. odniosło rany. Na całym świecie zarejestrowano prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym prawie 1 mln w Polsce. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze