Przewodniczący episkopatu: chcemy, by działania prewencyjne były jak najbardziej efektywne
Chcemy, żeby nasze działania prewencyjne były jak najbardziej efektywne i żeby wszystkie struktury diecezjalne w nie były włączone – zapewnia abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący KEP, podsumowując spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbyło się 27 sierpnia 2024 roku na Jasnej Górze, zwrócił uwagę m. in. na kwestię zgłoszenia wniosku w sprawie lekcji religii do Trybunału Konstytucyjnego i sprawę Funduszu Kościelnego.
– Na każdym takim spotkaniu porusza się wiele tematów, tym razem nie było inaczej. Jednym z pierwszych była kwestia nauczania religii w szkołach. Jak wiemy, to temat, który od dłuższego czasu jest na etapie studium zarówno Konferencji Episkopatu Polski, ale także podejmowane są konkretne kroki.
Omawialiśmy te kwestie, zastanawialiśmy się, co dalej po Trybunale Konstytucyjnym, który przyjął wniosek dotyczący planów na ograniczenie lekcji religii w szkole. Wniosek jest efektem petycji Kościoła katolickiego i Kościołów z Polskiej Rady Ekumenicznej, a skierowanej do I Prezes Sądu Najwyższego. Czekamy na konkretne kroki, jakie podejmie Trybunał Konstytucyjny – mówił w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną abp Tadeusz Wojda SAC, wyrażając wdzięczność za przyjęcie petycji i skierowanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.
Kolejny z omawianych tematów dotyczył ochrony dzieci i młodzieży. – Omawialiśmy standardy związane z bezpieczeństwem tych osób, zwłaszcza w kontekście Ustawy Kamilka. Bardzo zależy nam na jeszcze większym uwrażliwianiu wszystkich w kwestii ochrony nieletnich przed wszelką przemocą. Chcemy, żeby te nasze działania prewencyjne były jak najbardziej efektywne i żeby wszystkie struktury diecezjalne w nie były włączone – zapewniał przewodniczący KEP.
Poruszona została także kwestia Funduszu Kościelnego. „Chcemy, żeby ten temat był rozważany i dyskutowany w odpowiednim gremium między komisją KEP a rządem” – wskazał hierarcha dodając, że strona kościelna czeka na konkretne propozycje rządu.
Biskupi zebrani na Jasnej Górze podjęli także temat zaproponowanego przez stronę rządową udziału Caritas Polska w systemie ochrony cywilnej. „Caritas Polska i Caritas diecezjalne są instytucjami kościelnymi, które przede wszystkim opiekują się potrzebującymi. To propozycja, która wypłynęła ze strony ministerstwa, żeby Caritas Polska i instytucje diecezjalne na wypadek czy to działań nadzwyczajnych, sytuacji kryzysowych, mogły być włączone w całą politykę ochrony potrzebujących, słabych, starszych” – powiedział abp Tadeusz Wojda SAC.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |