szczyt w watykanie, szczyt na temat ochrony nieletnich, watykan, franciszek, papież franciszek

fot. EPA/VINCENZO PINTO

Przewodniczący episkopatu Chorwacji: przypadki pedofilii są zbrodnią przeciwko ludzkiej naturze

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Chorwacji, abp Zelimir Puljić ma nadzieję, że watykański szczyt w sprawie ochrony nieletnich będzie sygnałem do walki z wykorzystywaniem seksualnym w całym społeczeństwie. „Przypadki pedofilii są zbrodnią przeciwko ludzkiej naturze i są niezwykle szokujące zwłaszcza w Kościele”, powiedział arcybiskup Zadaru w rozmowie z chorwackim radiem katolickim HRK.

Podkreślił, że Kościół musi być „kryształowo czysty” i dlatego popierał już stanowisko Benedykta XVI, a teraz Franciszka: „zero tolerancji” oraz zaostrzone środki wewnątrz Kościoła. Jednocześnie zwrócił uwagę, że większość przypadków wykorzystywania seksualnego dokonuje się poza sferą Kościoła katolickiego.

Abp Puljić jest jednym ze 114 wysokiej rangi przedstawicieli Konferencji Biskupów z całego świata, którzy uczestniczą w rozpoczętym dziś w Watykanie szczycie na temat ochrony nieletnich. Jest przekonany, że księża, którzy dopuścili się pedofilii, „zdradzili” swoją misję w Kościele. „Nawróćcie się!”, zaapelował.

Przewodniczący episkopatu katolickiego Chorwacji mówił też, że jest to “czas oczyszczenia” w Kościele. Jednocześnie przyznał, że pragnie, aby owocem watykańskiego szczytu był szeroki wkład w „odkrywanie całej prawdy o zagrożonych dzieciach” w społeczeństwie i o „strasznym złu” wykorzystywania seksualnego nieletnich. „Walczmy wspólnie o ochronę wszystkich, którzy są zagrożeni, od najmłodszych do najstarszych”, wezwał chorwacki hierarcha.

„Aktualnie wszyscy zajmują się przede wszystkim tymi tysiącami ludzi, którzy byli wykorzystani seksualnie przez przedstawicieli Kościoła i media mają do tego prawo”, powiedział abp Puljić dodając, że Kościół musi być „czysty i transparentny”. „Ale chciałbym, abyśmy nie zapominali o milionach dzieci, które są wykorzystywane rok po roku, stwierdził chorwacki arcybiskup. Wyjaśnił, iż właśnie dlatego, że tak wiele pisze się o skandalach w Kościele, jest to okazją, aby kościelna postawa „zero tolerancji” oraz zaangażowanie Kościoła przeciwko każdemu przypadkowi pedofilii „znalazła zastosowanie także w życiu społecznym”.

Zobacz także
Wasze komentarze