Przewodniczący Episkopatu: niech te adwentowe dni będą wypełnione refleksją i modlitwą
Niech te adwentowe dni będą wypełnione refleksją i modlitwą, abyśmy mogli doświadczyć głębokiej radości z narodzenia Pana – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji rozpoczynającego się w najbliższą niedzielę Adwentu.
Przewodniczący KEP zauważył, że czas Adwentu to czas oczekiwania na Tego, który ma przyjść. „Oczekujemy przyjścia Zbawiciela, który rozproszy ciemności grzechu, przemocy, wojny. Oczekujemy przyjścia Księcia Pokoju, który przyniesie zgodę i pojednanie między narodami” – podkreślił.
„Czas Adwentu napawa nas radością, gdyż z nadzieją wypatrujemy dni, kiedy światło przychodzącego Zbawiciela rozjaśni nasze serca, umysły i otworzy nas w miłości i szacunku na siebie nawzajem” – zaznaczył abp Gądecki.
>>> Roratka, lampion, wieniec… skąd się wzięły adwentowe zwyczaje? [KOMENTARZ]
Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że ten czas jest nam dany, byśmy poprzez Msze święte Roratnie, rekolekcje adwentowe i spowiedź przygotowali się do spotkania z przychodzącym Panem. „Niech te adwentowe dni będą wypełnione refleksją i modlitwą, abyśmy mogli doświadczyć głębokiej radości z narodzenia Pana” – zachęcił abp Gądecki.
Tematem listu jest hasło nowego roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Metropolita poznański nawiązuje w nim do trwającego w Kościele Powszechnym Synodu o synodalności. „Zaproponowany przez papieża Franciszka proces synodalny jest wydarzeniem historycznym, jedynym w swoim rodzaju. Pozwala zabrać głos wszystkim członkom Kościoła, zarówno tym, którzy żyją Ewangelią każdego dnia, jak i tym, którzy z różnych powodów są zdystansowani, a nawet wrogo nastawieni do Kościoła i jego zbawczej działalności. Do tej pory w dziejach Kościoła nie miała jeszcze miejsca tak rozległa konsultacja Ludu Bożego przez zaproszenie do wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego” – zauważa abp Gądecki.
Nawiązując do głosów wyrażających niepokój w związku z zakończoną w Rzymie sesją plenarną, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że „Kościół musi pozostać znakiem jedności i prawdy, jaka pochodzi od Jezusa Chrystusa”. „Dlatego też podkreślam, że o ile możemy dyskutować i szukać sposobów owocnej ewangelizacji świata i człowieka poprzez podejmowanie najróżniejszych inicjatyw duszpasterskich, to jednak nauczanie Kościoła i wyznanie wiary muszą pozostać wspólne dla całego Kościoła, niezależnie od kontynentu, kultury i mentalności” – czytamy w liście metropolity poznańskiego.
Abp Gądecki zachęca członków parafialnych rad duszpasterskich do refleksji nad syntezą kończącą pierwsze spotkanie plenarne trwającego Synodu, apeluje też, aby ożywić funkcjonowanie Rad Duszpasterskich oraz zadbać, aby w każdej z nich znaleźli się przedstawiciele wszystkich środowisk duszpasterskich parafii, w tym również ludzie młodzi.
„Sakrament chrztu świętego włączył nas w wielką rodzinę Kościoła Chrystusowego. Poprzez wezwanie do apostolstwa, które – od osobistego nawrócenia prowadzi nas do czynienia Kościoła naszym wspólnym domem – wymaga od nas wsłuchiwania się nawzajem i wzięcia za siebie odpowiedzialności” – pisze metropolita poznański.
Abp Gądecki zachęca też do szukania sposobów, „by – poprzez parafialne rekolekcje, dni skupienia, nabożeństwa pokutne i dobrze przygotowaną katechezę szkolną oraz dorosłych, a nade wszystko przez piękne celebrowanie Eucharystii – przybliżać bliźnim Chrystusa”. „Kontynuowanie spotkań synodalnych, wyjazdy pielgrzymkowe, festyny parafialne oraz działalność Caritas powinny również budować parafię jako wspólnotę wspólnot, a więc przestrzeń realizacji darów i charyzmatów dla dobra całego Kościoła” – czytamy w liście pasterskim na Adwent.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |