Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Przewodniczący Episkopatu: Wanda Półtawska była osobą zasłużoną dla Kościoła w Polsce i na świecie

Dr Wanda Półtawska poświęciła się całkowicie sprawie poradnictwa małżeńskiego i rodzinnego; była osobą bardzo zasłużoną dla Kościoła w Polsce i na świecie, działaczką pro-life, bardzo cenioną przez św. Jana Pawła II – powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Dr Wanda Półtawska, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, zmarła w nocy w swoim domu w Krakowie. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Abp Gądecki zaznaczył, że wiadomość o śmierci dr Półtawskiej przyjął ze smutkiem. Przypomniał, że w okresie II wojny światowej dr Półtawska była więźniarką obozu koncentracyjnego Ravensbrück, doktorem nauk medycznych i specjalistką w dziedzinie psychiatrii. „Z czasem poświęciła się całkowicie sprawie poradnictwa małżeńskiego i rodzinnego” – zaznaczył.

>>> Prymas Polski: Wanda Półtawska niestrudzenie broniła życia i ukazywała prawdę o godności człowieka

Zasłużona dla Kościoła w Polsce i na świecie

Hierarcha przypomniał, że dr Półtawska była członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Papieskiej Akademii Życia, konsultantem Papieskiej Rady ds. Pracowników Służby Zdrowia, członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W 1967 roku organizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, którym kierowała przez 33 lata, a w latach 1981-1984 była wykładowcą w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. św. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Dodał, że w 2010 roku podpisała list otwarty do rządu RP i prezydenta, w którym sprzeciwiała się organizowaniu w Warszawie Parady Równości.

„W liście tym podkreślano sprzeciw wobec legalizacji związków osób tej samej płci oraz adopcji dzieci przez pary homoseksualne” – wyjaśnił abp Gądecki.

Przypomniał, że w 2014 roku była inicjatorką „Deklaracji wiary lekarzy i studentów medycyny w zakresie płciowości i płodności ludzkiej”.

„Doktor Półtawska była osobą bardzo zasłużoną dla Kościoła w Polsce i na świecie. Była autorką wielu publikacji z dziedziny pedagogiki małżeństwa i rodziny oraz ludzkiej seksualności i zasłużoną działaczką pro-life, bardzo cenioną przez św. Jana Pawła II” – podkreślił.

Biogram

Wanda Wiktoria Wojtasik przyszła na świat 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Po wybuchu II wojny światowej zaangażowała się w działalność konspiracyjną. 17 lutego 1941 r. została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück, gdzie przebywała do 7 maja 1945 r.

Po wojnie studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie też uzyskała doktorat z psychiatrii. Tam poznała swojego męża Andrzeja Półtawskiego, filozofa, z którym miała cztery córki.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy spotkała się z Karolem Wojtyłą. Autor jej biografii Tomasz Krzyżak przypuszcza, że stało się to w 1953 r., kiedy Półtawska poszła do spowiedzi do Wojtyły. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II.

Pracowała w poradni wychowawczo-leczniczej przy Katedrze Psychologii UJ. Prowadziła też badania ofiar obozu Auschwitz – tzw. dzieci oświęcimskich. Jest autorką publikacji poświęconych m.in. psychiatrii i o tematyce katolickiej.

W uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny, Wanda Półtawska otrzymała w kwietniu 2016 r. Order Orła Białego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze