Fot. BP KEP/Flickr

Przewodniczący Episkopatu złożył kondolencje po śmierci abp. Edwarda Ozorowskiego

Bardzo mądre, roztropne i umiejące czytać znaki czasu wprowadzanie reformy soborowej w naszej Ojczyźnie przyczyniły się do rozwoju i rozkwitu wiary w czasach pontyfikatu św. Jana Pawła II – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w kondolencjach po śmierci abp. Edwarda Ozorowskiego, arcybiskupa seniora archidiecezji białostockiej.

Bardzo mądre, roztropne i umiejące czytać znaki czasu wprowadzanie reformy soborowej w naszej Ojczyźnie przyczyniły się do rozwoju i rozkwitu wiary w czasach pontyfikatu św. Jana Pawła II – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w kondolencjach po śmierci abp. Edwarda Ozorowskiego, arcybiskupa seniora archidiecezji białostockiej.

>>> Białystok: w środę i czwartek uroczystości pogrzebowe b. metropolity Edwarda Ozorowskiego

Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca”
(Psalm 90,12)

Ekscelencjo,
Dostojny Księże Arcybiskupie Józefie,

ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci J.E. ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, emerytowanego Metropolity Białostockiego, który przewodził Archidiecezji Białostockiej przez 12 lat. Na ręce Waszej Ekscelencji pragnę złożyć kondolencje wszystkim bliskim Zmarłego, rodzinie, krewnym, przyjaciołom, bliskim współpracownikom, kapłanom, osobom życia konsekrowanego i wszystkim diecezjanom Archidiecezji Białostockiej.

Zmarły Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski jako wybitny teolog pośród wielu tematów i kwestii w swoich rozważaniach i rozprawach naukowych podejmował także zagadnienia eschatologiczne. W jednym z artykułów poświęconych Apokalipsie pisał: „W chrześcijańskim średniowieczu pełne tęsknoty Marana tha zamieniono na przejmujący trwogą Dies irae. Operacja ta jednak nie była wypadnięciem za burtę eschatycznej nadziei. Radosne bowiem «Przyjdź Panie Jezu!» nie wyklucza lęku przed «Dniem gniewu». Także przekładanie słów na obrazy i dźwięki, jak to na przykład czynili Michał Anioł, Hans Memling, Wolfgang Amadeusz Mozart, nie niszczy szaty symbolu. Słowo oczywiście w tym przypadku jest bardziej sprawne niż barwa i dźwięk, nie musi wszakże ich lekceważyć, przeciwnie, może w nich znaleźć dla siebie sojusznika. Każdy, kto czyta święte księgi, ma do czynienia z Mądrością Bożą obecną w tajemnicy (en mysterio), «którą Bóg przeznaczył przed wiekami dla chwały naszej» (l Kor 2,7) – mądrość objawioną i zakrytą zarazem”.

Dziś już dostrzegł i ujrzał twarzą w twarz prawdziwe oblicze Boga, którego jako teolog, kapłan, biskup próbował poznać i innym o Nim opowiadać. Z ufnością powierzamy śp. ks. abp. Edwarda Miłosiernemu Bogu, który – jak ufamy – przyjmie go do swojej chwały.

Z całą pewnością jego ogromną teologiczną i duszpasterską zasługą było wprowadzanie uchwał Soboru Watykańskiego II w Polsce. Przez kilka lat współkierował komisją Konferencji Episkopatu Polski ds. wprowadzania reform Soboru Watykańskiego II. Bardzo mądre, roztropne i umiejące czytać znaki czasu wprowadzanie reformy soborowej w naszej Ojczyźnie przyczyniły się do rozwoju i rozkwitu wiary w czasach pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Jest jeszcze wiele innych zasług, o których należałoby powiedzieć. Ufamy jednak, że Miłosierny Jezus wszystkie jego zasługi wynagrodzi, a wszystkie jego słabości i niedoskonałości, wynikające z ludzkiej ułomności, odpuści w swoim nieskończonym Miłosierdziu.

Niech Maryja, Matka Miłosierdzia, św. Siostra Faustyna i bł. Michał Sopoćko wypraszają zmarłemu Arcybiskupowi Edwardowi dar życia wiecznego. Rodzinie, przyjaciołom, współpracownikom i wszystkim poruszonym Jego śmiercią niech wypraszają pokój serca.

✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze