fot. Anna Gorzelana

Przez nich zrozumieć historię Kościoła w Polsce. W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego [REPORTAŻ]

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie to nowoczesne i wielowymiarowe muzeum ukazujące postać Prymasa Tysiąclecia oraz Papieża Polaka. W atrakcyjny sposób ukazują ich wzajemną relacją oraz  przekazują wartości, którymi duchowni się kierowali – ich słowami, w sposób czytelny dla współczesnego odbiorcy.

Położone pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej, na wysokości 26 metrów nad ziemią, łączy w sobie nie tylko przestrzeń wystawienniczą, ale także miejsce refleksji nad dwoma filarami współczesnej historii Kościoła w Polsce – św. Janem Pawłem II oraz bł. kard. Stefanem Wyszyńskim. Ich życie i misja stały się symbolem duchowej siły narodu polskiego w XX wieku.

>>> Muzeum Mt 5,14 – miejsce przełamywania stereotypów o Janie Pawle II i Prymasie Wyszyńskim

fot. Anna Gorzelana

Najwyżej położone muzeum w Warszawie

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze [Mt 5,14]

Nie ukryje się też położone na górze Muzeum.

26 metrów ponad ziemią

2000 m2 powierzchni

2 niezwykłych bohaterów

Tak prezentuje się działające już od ponad pięciu lat w swej stałej siedzibie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Jego główna ekspozycja podzielona jest na 13 stref tematycznych: Dom, Polska, Kraków, Okupacja, Będziesz Miłował, Dialog?, Mamo!, Zło Dobrem Zwyciężaj, Sobór, Pokój Łez, Pontifex, Miastu i światu, a także Dekalog.

fot. Anna Gorzelana

Prowadzą one zwiedzających przez burzliwą historię Polski i Kościoła od 1901 roku, kiedy na świat przyszedł Stefan Wyszyński, aż po rok 2005 – datę śmierci Jana Pawła II. W przestrzeni muzealnej znajdziemy zarówno cenne eksponaty, jak i nowoczesne instalacje multimedialne, które pozwalają lepiej zrozumieć wpływ obu duchownych na losy Polski i świata.

Zobaczyć oryginały

Zgromadzone w muzeum archiwalia pokazują nie tylko oficjalne wystąpienia i wydarzenia z życia obu hierarchów, ale także ich codzienność – modlitwę, kontakty z wiernymi, a nawet osobiste przedmioty, takie jak notatniki czy przedmioty liturgiczne.

>>> Timete Deum, czyli 10 punktów dekalogu życia wewnętrznego kard. Wyszyńskiego

fot. Anna Gorzelana

W Muzeum wyeksponowano oryginalne zapiski Prymasa Tysiąclecia dotyczące internowania w Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy, podczas których opracował Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Zostały one uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych.

Składamy u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki naszej, drgnienia serc i porywy woli.

Stajemy przed Tobą pełni wdzięczności, żeś Dziewicą Wspomożycielką wśród chwały i wśród klęsk tylu potopów.

Stajemy przed Tobą pełni skruchy, w poczuciu winy, że dotąd nie wykonaliśmy ślubów i przyrzeczeń Ojców naszych. (fragment Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego)

fot. Anna Gorzelana

Odkrywanie Prymasa Tysiąclecia

O ile większość faktów z życia Wojtyły jest wielokrotnie podkreślanych i już na wiele ciekawych sposobów jest eksponowanych, o tyle o Prymasie Tysiąclecia w przestrzeni publicznej mówi się stosunkowo niewiele. Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego może pomóc nadrobić brakującą wiedzę, by lepiej odczytać kontekst Kościoła w Polsce w XX wieku. Tło historyczne wspiera także twórczość polskich artystów – prace Jerzego Kaliny, Aldony Mickiewicz, Stefana Gierowskiego, Doroty Zemły czy Piotra Młodożeńca ilustrują najważniejsze tematy ekspozycji, tworząc jej.
>>> Dlaczego kard. Stefan Wyszyński był przeciwny wybuchowi powstania warszawskiego?

fot. Anna Gorzelana

Wyszyński jako prymas podkreślał, że Kościół musi być obecny tam, gdzie bije serce narodu – zaświadczał o tym życiem. W czasach komunizmu, kiedy budowa nowych kościołów była utrudniona, msze odprawiane przez Prymasa stały się nie tylko wydarzeniem religijnym, ale także manifestacją wolności duchowej i narodowej. Szczególnie pamiętne były Msze w Gnieźnie, na Jasnej Górze czy w Warszawie, które gromadziły tysiące wiernych, pragnących umocnienia w wierze i nadziei na lepszą przyszłość.

Potrzeba w naszej Ojczyźnie przykładu ofiary z siebie, aby człowiek współczesny zapomniał o sobie, a myślał o drugich – o dobru rodziny, o wypełnieniu swego powołania i zadania życiowego wobec innych, o dobru całego narodu – nauczał prymas w Warszawie, 25 września 1968.

W muzeum można zobaczyć fotografie i relacje z tych wydarzeń, ukazujące morze głów zebranych na polach, uniesione sztandary i rozmodlone twarze.

fragment nagrania, fot. Anna Gorzelana

Przyjaźń Wojtyły i Wyszyńskiego

Jednym z najciekawszych wątków ekspozycji jest relacja Prymasa Wyszyńskiego z młodym biskupem, a później kardynałem Karolem Wojtyłą. Obaj duchowni, choć różnili się stylem duszpasterstwa, doskonale się uzupełniali. Prymas, uosobienie rozwagi i strategii, dostrzegał w Wojtyle energię i charyzmę. Muzeum przypomina ich wspólne działania na rzecz wolności Kościoła – od Soboru Watykańskiego II, przez konklawe 1978 roku, aż do wydarzeń z maja 1981 roku.

Kardynał Stefan Wyszyński podczas swojej posługi podkreślał konieczność aktywnego zaangażowania świeckich w życie Kościoła i narodu. Wniósł sprawę udziału świeckich katolików na Soborze Watykańskim II, co wywołało wielką dyskusję.

fot. Anna Gorzelana
fot. Anna Gorzelana

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ukazuje również inne osoby szczególnie bliskie tym ważnym postaciom historycznym, które również wpłynęły na bieg dziejów Kościoła w Polsce – m.in. szacunek, którym Karol Wojtyła obdarzał swoją matkę czy więcej dowiedzieć się o współpracującej z kard. Wyszyńskim Różą Czacką – „niewidomą matkę niewidomych”.

>>> Straciła wzrok mając 22 lata, całe swoje życia poświęciła niewidomym [ROZMOWA]

fot. Anna Gorzelana
fot. Anna Gorzelana

Muzeum jako miejsce pamięci i inspiracji

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie uczy historii oraz wzbudza refleksję nad współczesnym światem zarówno wśród młodych uczniów, jak i u osób pamiętających pontyfikat Papieża Polaka albo nawet życie kard. Wyszyńskiego. Muzeum w atrakcyjny i profesjonalny sposób odpowiada na potrzebę przypomnienia postaci Wyszyńskiego i Wojtyły.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to nie tylko zbiór eksponatów, ale żywa lekcja historii i duchowości. Warto tu przybyć ze znajomymi, całą rodziną albo i samemu w ciszy, aby przez postacie Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego lepiej zrozumieć historię Kościoła w Polsce w XX oraz XXI wieku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze