fot. wikipedia/https://www.canva.com/design/DAEsiLDBFxg/LxzPnzmTzBNRPAetEDJ4GA/edit?utm_content=DAEsiLDBFxg&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

Przystań Ojca – łódzka ekumeniczna konferencja o Bożym Ojcostwie

Przystań Ojca to temat ekumenicznej konferencji, która dziś odbywa się w Łodzi. Została zorganizowana przez archidiecezję łódzką i Kościół Druga Szansa. – Każdy Kościół czyta to słowo inaczej, ale w tym ‚inaczej’ jest to bogactwo, które ulega wymianie – mówił kard. Ryś.

Jak zauważa kardynał Ryś, jest to ważne wydarzenie współorganizowane przez Kościół Katolicki i przez wolne Kościoły pentekostalne: „Nie wiele jest takich spotkań w naszej przestrzeni eklezjalnej, a są one bardzo potrzebne. Bardzo potrzebny jest dialog między Kościołem katolickim, a także między pozostałymi Kościołami dawniejszymi, a tym co nazywamy dziś (lepiej lub gorzej) czwartą tradycją chrześcijańską w Kościele, którą Duch Święty bardzo mocno wzbudza, i czyni bardzo aktywną w dziele ewangelizacji”.

Spotkanie, które zgromadziło duchownych i świeckich liderów wielu wspólnot chrześcijańskich, odbywające się w auli Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi, rozpoczęło się od uwielbienia prowadzonego przez Wspólnotę Syjon.

Następnie uczestnicy wysłuchali konferencji kard. Grzegorza Rysia zatytułowanej „Jezus wobec Ojca”.

>>> Abp Wiesław Śmigiel: realizujemy ekumenizm duchowy, a przed nami ekumenizm doktrynalny

– Ojciec jest tym, który się dzieli swoim życiem. Papież Jan Paweł II powiedział kiedyś takie zdanie: Bóg nie tylko zachowuje się jak Ojciec, ale jest Ojcem. Bóg by się zachowywał jak Ojciec, gdyby nas karmił, ubierał, prowadził do lekarza, lub gdyby sam nas leczył, chronił przed burzami, potopem, ale to jest ktoś, kto się zachowuje po ojcowsku. Ojciec Święty podkreślał, że Bóg jest Ojcem w ścisłym sensie – bo dzieli się swoim życiem. To jest to, co można wyczytać z przypowieści o Ojcu i dwóch synach w Ewangelii św. Łukasza (Łk 15). Najważniejszy wymiar ojcostwa to dzielić się sobą, dzielić się swoim życiem – podkreślił metropolita łódzki.  

Wśród prelegentów prowadzących konferencje i warsztaty znaleźli się między innymi: Krzysztof Grobelny, Henryk Wieja, Jerzy Rycharski, Wojciech Gajewski, oraz Paweł Wasilewski oraz Krzysztof Demczuk, Andrzej Cwynar, Maria Kastyak, Marek i Tymoteusz Filarowie.

Swoim doświadczeniem ojcostwa Boga i własnego ojcostwa/synostwa podzielili się Tymoteusz Filar (syn) oraz Marek Filar (ojciec). – To, co kojarzy mi się z Bogiem Ojcem, to doświadczenie wierności – tłumaczy Tymoteusz Filar. – Jakbyśmy nie upadali, jakbyśmy nie odchodzili do Boga, to On jest zawsze tym, który jest wierny, który czeka, który jest stały w swojej miłości. To na tej miłości możemy opierać swoje życie, swoją drogę, swoją posługę. To dla mnie, dla syna, który jest dzieckiem, które czasem błądzi szukając swojej drogi, ta świadomość, że jest Ojciec, który zawsze trwa, zawsze czeka to jest coś, co budzi niesamowite poczucie bezpieczeństwa i pewności w moim życiu – zauważa prelegent. 

>>> Na ile ekumenizm jest częścią tożsamości Kościoła?

– Dla mnie osobiście bardzo ciekawa jest ta droga: syn-mężczyzna-ojciec i ta pętla czasu, która się zatacza, kiedy możesz być z własnym synem w tej pętli. To jest nasza wspólna droga. To ojcostwo: Bóg – jako mój ojciec, ja – teraz jako ojciec i te stresujące sytuacje, kiedy moje dzieci mogą ze mnie brać obraz ojca przez relację z własnym ojcem. Ale to Pan Bóg jest tym, który nas usynawia i mnie – słabego ojca i moje dzieci – tłumaczył Marek Filar. 

Całodniowa konferencja organizowana już po raz drugi w Łodzi – pierwszy raz w lutym 2022 roku konferencja „Już czas. Napiszmy historię razem” – ma charakter ekumeniczny. – Spotykamy się pewnie najbardziej przy słowie Bożym, które jest takie samo dla nas wszystkich. Mamy szczęście w Polsce, że mamy ekumeniczny przekład Pisma Świętego, co nie jest tak powszechne w świecie. Wśród wielkich starych Kościołów nie ma takiego przekładu, a w Polsce jest. To wielki dar Ducha Świętego dla nas. My czytamy to słowo i możemy się dzielić owocami tej lektury. Każdy Kościół czyta to słowo inaczej, ale w tym ‚inaczej’ jest to bogactwo, które ulega wymianie – zauważył kardynał Ryś.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze