Parafa równości profanacja msza

Fot. FaceBook

Pseudo-msza odprawiona przez znanego działacza LGBT. Rzecznik Episkopatu: ma to znamiona bluźnierstwa

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wczoraj przez Warszawę, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, przeszła „Parada Równości”, przed którą w białym namiocie odprawiono pseudo-mszę, której przewodniczył Szymon Niemiec, były „biskup” niezarejestrowanego i nieistniejącego już w Polsce „Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego”. Zrobił to w ornacie z tęczowymi symbolami, a jeden z jego pomocników na głowie miał durszlak.

 

Oświadczenie rzecznika Episkopatu

Rzecznik Episkopatu wydał wczoraj wieczorem oświadczenie, w którym stwierdza, że „wydarzenia te mają znamiona bluźnierstwa”. Dodaje, że „w społeczeństwie, w którym jest szacunek dla każdego, nie może być przyzwolenia na obrażanie Boga i ludzi wierzących”. Oto treść komunikatu:

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce 8 czerwca w Warszawie trzeba podkreślić, że z wielkim niepokojem dowiadujemy się o kolejnych faktach i miejscach, w których dochodzi do obrażania Boga i ludzi wierzących.

Wydarzenia te mają znamiona bluźnierstwa. Katechizm Kościoła Katolickiego jasno o tym mówi: „Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu (…) słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego” (nr 2148).

Tak więc istotą grzechu bluźnierstwa jest nienawiść skierowana przeciw Panu Bogu i temu co święte. Narzędziami w tej walce z Bogiem jest wyśmiewanie prawd wiary jak również naigrawanie się z symboli oraz praktyk religijnych i wykorzystywanie ich do prowokacji.

W społeczeństwie, w którym jest szacunek dla każdego, nie może być przyzwolenia na obrażanie Boga i ludzi wierzących.

Jeśli tak ma wyglądać tolerancja, to przemówienia o tolerancji w takim kontekście nie mają wartości.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Kim jest „celebrans” Szymon Niemiec?

Wczorajszy „celebrans” Szymon Niemiec (ur. 1977) jest działaczem społeczności LGBT, pomysłodawcą i wieloletnim współorganizatorem warszawskich Parad Równości.

W nabożeństwie mógł uczestniczyć każdy, kto tylko miał na to ochotę. Takie liturgie odprawia się wtedy, kiedy mamy zgromadzenie ludzi z różnych kościołów i chce się zapewnić opiekę duszpasterską wszystkim – tłumaczył się aktywista.

Od 1999 do 2001 roku pracował jako archiwista w wydawnictwie pornograficznym. W latach 2001–2005 pełnił funkcję prezesa zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce. W latach 2002–2005 pełnił funkcję rzecznika prasowego Antyklerykalnej Partii Postępu „Racja”. Był członkiem i sygnatariuszem Unii Lewicy, zasiadał w jej radzie wojewódzkiej na Mazowszu. W maju 2018 zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu. 

Od 1 stycznia 2006 na drodze głosowania wiernych tzw. Wolnego Kościoła Reformowanego w Polsce Szymon Niemiec został jego diakonem. 18 kwietnia 2010 w Seattle otrzymał święcenia prezbiteratu od Biskupa Paula Davida C. Stronga z Christian United Church. Warto zauważyć, że Kościół ten nie posiada sukcesji apostolskiej, w związku z tym nie były to sakramentalne święcenia kapłańskie, lecz tylko przyznanie funkcji. W listopadzie 2008 jego grupa, składająca się z kilkunastu członków, została afiliowana do międzynarodowego Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego. 21 kwietnia 2012 w Warszawie na Konferencji Generalnej jednogłośnie w tajnym głosowaniu został wybrany „biskupem” tego Kościoła. 25 sierpnia 2012 w Portsmouth został ordynowany na biskupa (ale nie w sensie otrzymania święceń) przez Arcybiskupa Metropolitę Zjednoczonego Ekumenicznego Kościoła Katolickiego Terry’ego Flynna. Kościół ten nie jest uznawany przez Światową Radę Kościołów (skupiającą Kościoły protestanckie oraz prawosławne), ani przez Polską Radę Ekumeniczną.

W Polsce wspólnota prowadzana przez Szymona Niemca była niezarejestrowaną, kilkunastoosobową grupa wyznaniową, znaną z udzielania błogosławieństwa parom gejowskim i lesbijskim. W lutym 2019 Kościół ten, na skutek wystąpienia zeń innych „kapłanów” oraz odmowy państwowej rejestracji, ogłosił swoją likwidację. Od tego momentu Szymon Niemiec działa samodzielnie, ogłaszając się duchownym nie należącym do żadnej grupy wyznaniowej. 

8 czerwca 2019 przed Paradą Równości w Warszawie Niemiec odprawił „nabożeństwo ekumeniczne”, mające charakter „pseudo-mszy”, będące parodią Mszy św.

Zobacz także
Wasze komentarze