Pusta noc za Benedykta XVI
Pusta noc to żywe wciąż w różnych regionach Polski nabożeństwo za duszę zmarłego, polegające na modlitewnym śpiewaniu pieśni eschatologicznych w nocy przed pogrzebem. Takie spotkanie odbędzie się w Warszawie, w kościele pw. św. Marcina, 4 stycznia o godzinie 19.00.
Tradycja pustej nocy ważna jest m.in. dla Kaszubów. Po śmierci papieża Jana Pawła II, w noc przed pogrzebem, odśpiewali za niego pieśni o śmierci w sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie.
– Puste noce to nie tylko akt religijny, w którym z miłości do zmarłego zawierzamy Bogu Jego duszę. Wyśpiewanie eschatologicznych pieśni sprzyja także zdrowemu przeżyciu żałoby i refleksji nad swoim życiem. Ten rytuał stanowi również polskie dziedzictwo kulturowe, które trzeba pielęgnować. Papież Benedykt wskazywał na wagę tradycji i uczył o tym, że mądrze jest kultywować to, co uświęcało poprzednie pokolenia – mówi zapraszający na pustą noc w Warszawie Dawid Gospodarek.
Teksty wykonywanych pieśni stanowią modlitwę za dusze czyśćcowe, poruszają tematykę śmierci, rzeczy ostatecznych, a także są prośbą o wstawiennictwo patronów dobrej śmierci – np. Maryi czy chrzcielnego patrona papieża Ratzingera – św. Józefa.
– Będziemy śpiewać głównie ze „Śpiewnika Pelplińskiego” dawne pieśni eschatologiczne, za dusze czyśćcowe, w wariantach melodycznych z różnych rejonów kraju. Przygotuję dla zebranych wydrukowane teksty. Pieśni są raczej długie, więc po kilku zwrotkach każdy będzie mógł śmiało dołączyć się do wspólnego śpiewania – dodaje Dawid Gospodarek.
Pusta noc odbędzie się w środę 4 stycznia o 19.00 w kościele pw. św. Marcina przy ul. Piwnej w Warszawie.
Bieżące informacje znaleźć można w wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/3SvM8YUdd
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |