Rada Europy zaniepokojona atakami na dziennikarzy
Dziennikarze w Europie nadal padają ofiarą ataków i zastraszania. Potwierdza to opublikowany 5 marca doroczny raport Rady Europy w Strasburgu na temat wolności prasy. Według raportu liczba doniesień o represjach lub groźbach nieznacznie spadła do 285 w 2023 r., jednak odpowiednie doniesienia na platformie ochrony pracowników mediów wykazały rosnącą różnorodność naruszeń wolności prasy.
W raporcie szczególnie podkreślono wykorzystanie technologii szpiegowskich, ale także pozwy o zastraszanie, za pomocą których politycy i firmy starają się zapobiegać krytycznym doniesieniom, grożąc roszczeniami o odszkodowania.
>>> Św. Franciszek Salezy: patron dziennikarzy i prasy katolickiej
Sekretarz generalna Rady Europy, Marija Pejčinović Burić, uznała wyniki raportu za dowód na to, że dziennikarze i media w Europie są coraz bardziej narażeni na ryzyko i różne przeszkody. Podkreśliła, że potrzebne są „zdecydowane działania państw w celu ochrony dziennikarzy i zwalczania zagrożeń dla wolności mediów, takich jak obraźliwe procesy sądowe i nielegalna inwigilacja”.
Według raportu, na koniec 2023 r. w 46. państwach członkowskich Rady Europy w więzieniach przebywało 59 pracowników mediów, a kolejnych 65. w Rosji i na Białorusi, które nie są państwami członkowskimi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |