Zdj poglądowe. fot. Karolina Binek / Misyjne Drogi

Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży: potrzebne jest duszpasterstwo ewangelizacyjno-formacyjne

Kościół katolicki w Polsce przechodzi od duszpasterstwa sakramentalnego do ewangelizacyjno-formacyjnego, aby młodzi weszli na drogę wiary i jej rozwoju – napisała Rada KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży w wydanym w środę dokumencie.

Dokument „Nowe drogi i kierunki formacji młodzieży realizowane w Polsce w odniesieniu do duszpasterstwa tradycyjnego” został opracowany na prośbę Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Zwrócono w nim uwagę, że „Kościół w Polsce jest obecnie na etapie przejścia od duszpasterstwa masowego do towarzyszenia osobistego, w tym także od duszpasterstwa sakramentalnego do ewangelizacyjno-formacyjnego, aby młodzi weszli na drogę wiary i jej rozwoju, budując osobistą relację z Chrystusem”. Przyznano jednak, że w ogólnie pojętym przekazie kościelnym nadal duchowni posługują się „językiem hermetycznym, zbyt homiletycznym, który bywa niezrozumiały dla odbiorcy”.

>>> Francja: ponad 200 lat temu św. Eugeniusz zaczynał pracę duszpasterską z młodzieżą

Jako odpowiedź na zmiany kulturowe młodego pokolenia, autorzy dokumentu wskazali „oratoryjny styl duszpasterstwa młodzieży”. „To wymaga zmiany modelu duszpasterska, w kierunku większej współpracy ze świeckimi” – ocenili.

Poinformowali, że ok. 6 proc. młodych katolików w Polsce formuje się obecnie w ruchach i duszpasterstwach poszukując „głębszego doświadczenia duchowego”, a ok. 23 proc. prowadzi systematyczne życie sakramentalne.

Obrazek poglądowy/Fot. Karolina Binek/misyjne.pl/misyjne drogi

Wśród najpowszechniejszych w kraju wspólnot wymieniono: Ruch Światło-Życie, Ruch Apostolstwa Młodzieży, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Drogę Neokatechumenalną oraz Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. W dokumencie przyznano, że wciąż dużą popularnością cieszy się duszpasterstwo tradycyjne, przejawiające się celebracją nabożeństw takich jak: droga krzyżowa, adoracja, droga światła oraz klasycznych spotkań formacyjnych i rekolekcyjnych.

„Lokalne wspólnoty coraz częściej adaptują innowacyjne formy ewangelizacji – od klasycznych debat, otwartych rekolekcji po organizację kursów ewangelizacyjnych (np. kurs Alfa), gier terenowych, czy zawodów sportowych (np. spartakiada narciarska albo otwarte spotkania z grami planszowymi)” – napisali autorzy dokumentu. Dodali, że „coraz ważniejszym obszarem duszpasterskiego towarzyszenia jest internet: zarówno przestrzeń mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, Tik-Tok), jak i tworzenie filmików i podcastów (YouTube, Spotify)”.

>>> Nowe drogi i kierunki formacji młodzieży w Polsce – propozycje Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży

Stwierdzili, że pewnym „fenomenem polskich parafii jest bardzo liczny udział oraz aktywne włączenie dzieci i młodzieży w formację liturgiczną: chłopców jako ministrantów i lektorów, dziewcząt jako scholanek i psałterzystek”. Zwrócono uwagę, że jest także szeroka gama rekolekcji powołaniowych oraz różnych szkół duchowości.

Dokument powstał na bazie doświadczeń członków i konsultorów Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Pracowała ona we współpracy z Krajową Radą Duszpasterstwa Powołań i Ogólnopolskim Kolegium Duszpasterzy Akademickich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze