Fot. cathopic

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim o współczesnych wzorcach świętości dla młodych

„Warianty świętości ukonkretnione w postaciach Pier Giorgio Frassatiego, Carlo Acutisa, a także Heleny Kmieć realizują indywidualnie istotę świętości: miłość w służeniu drugiemu człowiekowi przez dzielenie się łaską wiary i talentów danych od Boga. W każdy z tych wariantów wpisane jest jednoznacznie przesłanie, że wypełniając tę służbę, żyjemy prawdziwie, podążając ku wieczności” – zauważają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu nt. współczesnych wzorców świętości dla młodych ludzi.

Podczas konferencji prasowej w Auli Abp. A. Baraniaka tekst dokumentu zaprezentowali prof. Jan Węglarz, przewodniczący Rady, prof. Roman Słowiński, wiceprzewodniczący, prof. Anna Grzegorczyk oraz ks. prał. dr Paweł Deskur, sekretarz Rady.

Prof. Anna Grzegorczyk zauważyła, że obecnie mamy do czynienia z relatywizmem wielu pojęć. Podkreśliła, że esencją świętości jest osiem błogosławieństw. „Każda epoka historyczna inaczej konkretyzuje osiem błogosławieństw w swoich wzorcach świętości” – zaznaczyła. Podkreśliła, że wybrane przez członków Rady postaci bł. Pier Giorgio Frassatiego, bł. Carlo Acutisa, którzy niebawem zostaną ogłoszeni świętymi, i służebnicy Bożej Heleny Kmieć akcentują w swoich postawach problem miłości ewangelicznej.

Prof. Roman Słowiński zwrócił uwagę na młody wiek postaci ukazanych przez Radę jako wzorce: służebnica Boża Helenka Kmieć, misjonarka i wolontariuszka, miała 26 lat, gdy zginęła podczas doświadczenia misyjnego w Boliwii, Carlo Acutis, „święty od internetu” – 15 lat, a Pier Giorgio Frassati, patron młodzieży i studentów, 24 lata. Wiceprzewodniczący Rady wskazał na wartości prowadzące do świętości. To cierpliwość, łagodność, radość i poczucie humoru, zapał, wspólnotowość i modlitwa.

Zauważył, że Pier Giorgio żył w epoce, w której rozwijała się turystyka alpinistyczna, a on sam „dawał przykład zdrowego, wysportowanego życia”. Carlo Acutis żył w czasach, kiedy rozwijał się internet, a rzeczywistość wirtualna zawładnęła umysłami młodych, on jednak widział w niej przede wszystkim narzędzie do ewangelizowania. Helenka Kmieć z kolei chciała się dzielić tym, co „Bóg jej dał, by kształtować młodych, szła pod prąd samolubnej konsumpcji”.

„Mając na uwadze biografie przedstawionych młodych świętych i rezonans społeczny związany z tymi postaciami, można żywić nadzieję, że wbrew głoszeniu kryzysu cywilizacyjnego, a w szczególności zmierzchu chrześcijaństwa i instytucjonalnego Kościoła, młodzi święci mogą przyczynić się do wyjścia z aksjologicznej zapaści, oddziałując szczególnie na rówieśników” – czytamy w oświadczeniu Rady.

>>> Jan Paweł II: papież, który dotarł do Pokolenia Z

Fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Autorzy dokumentu podkreślają, że „w historii Kościół wielokrotnie odnawiał się przez młodych świętych. Mimo że stanowią oni niewielką cząstkę rodzaju ludzkiego, są «kryształową duszą świata», która promieniując daje nam nadzieję na rozprzestrzenianie się ewangelicznej miłości i dobra w świecie”.

Podczas konferencji zaprezentowano także oświadczenie nadzwyczajne Rady Społecznej na zakończenie jej pracy.

Ks. prał. dr Paweł Deskur zwrócił uwagę, że jest to słowo podziękowania skierowane do abp. Stanisława Gądeckiego, który kończy sprawowanie swego urzędu, do księży biskupów pomocniczych oraz ekspertów za ich zaangażowanie i wkład w prace Rady.

„Celem Rady było podejmowanie tematów, które były głosem w dyskusji. Rada nigdy nie była ciałem interwencyjnym, przygotowywała swoje stanowisko, reprezentując katolicki punkt widzenia społeczeństwu” – zaznaczył sekretarz Rady. Stwierdził, że decyzja odnośnie do powołania nowej Rady należy do abp. Zbigniewa Zielińskiego, metropolity poznańskiego.

Prof. Jan Węglarz przypomniał, że odbyło się 105 posiedzeń Rady, opracowano i przedstawiono 72 oświadczenia, udostępnione w internecie i na stronie Archidiecezji Poznańskiej. Ponadto oświadczenia Rady zostały opublikowane w sześciu książeczkach po każdej kadencji Rady, a Wydawnictwo Świętego Wojciecha przygotowuje książkę obejmującą całość oświadczeń Rady.  

„Pragniemy wyrazić wdzięczność Księdzu Arcybiskupowi za okazane nam zaufanie oraz za cierpliwe i inspirujące towarzyszenie naszym dyskusjom, zawsze kierujące nas do wyważonego stanowiska, a przez to do budowania wzajemnego zrozumienia i, ostatecznie, do umacniania nas w wierze” – napisali członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu nt. zakończenia jej prac.

W skład Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wchodzili reprezentanci różnych środowisk życia naukowego, kulturalnego i społecznego, wśród nich byli wybitni profesorowie Polskiej Akademii Nauk i poznańskich uczelni.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze