fot. EPA/JULIEN DE ROSA

Rada Stała KEP apeluje o zwiększenie liczby mszy świętych m.in. 25 grudnia

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. m.in. 25 grudnia. W związku z tym, w wielu parafiach w tym roku będą dwie, a nawet trzy msze św. pasterskie.

Na uroczystość Narodzenia Pańskiego mszał rzymski przewiduje cztery formularze mszalne: „Wieczorna Msza wigilijna”, „Msza w nocy”, „Msza o świcie” oraz „Msza w dzień”. Zgodnie z dawną symboliką Kościoła poszczególne liturgie nazywano wcześniej mszą św. anielską, pasterską i królewską – tak więc nasza pasterka to „msza anielska”. W związku z tym, Eucharystie sprawowane o różnych porach różnią się modlitwami oraz czytaniami.

Dotychczas aktualny był przywilej – obecny już w IV w. – zgodnie z którym każdy kapłan mógł odprawić w Boże Narodzenie (25 grudnia) trzy msze św. Papież odprawiał jednak publicznie tylko mszę w nocy i mszę w dzień – w południe.

>>> Tak wyglądała Pasterka w Ngaoundaye. Zobaczcie tę radość! [WIDEO]

W związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim kapłanom na celebrowanie czterech mszy św. 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia. „Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w Eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach” – czytamy w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu tego gremium.

EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

W związku z tym w niektórych parafiach poza mszą św. o godz. 24.00 będą celebrowane eucharystie tzw. pasterki także wcześniej – np. w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes pasterka zostanie odprawiona o godz. 20.00, 22.00 i 24.00; w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach jedna msza św. będzie o godz. 22.00, a druga o 24.00; w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników pasterka będzie celebrowana o godz. 21.00 i o północy. Podobnie będzie w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, zaś w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej tylko o godz. 22.00.

>>> Watykan: papieska pasterka w Wigilię wcześniej niż zwykle

Natomiast w warszawskim sanktuarium św. Ojca Pio pasterkę poprzedzi adoracja Najświętszego Sakramentu, która rozpocznie się o godz. 22.30, zaś ofiary zebrane w czasie mszy św. będą przeznaczone na Fundusz Obrony Życia.

W noc Bożego Narodzenia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę św. pasterską o północy w stołecznym sanktuarium św. Faustyny Kowalskiej przy ul. Żytniej. Biskupi pomocniczy będą modlić się w podwarszawskich miejscowościach: bp Rafał Markowski w parafii św. Klemensa w Nadarzynie, a bp Michał Janocha w parafii św. Zygmunta w Słomczynie. Obie msze św. rozpoczną się o godz. 24.00.

>>> Paryż: pasterka, która nie mogła się odbyć w Notre Dame [ZDJĘCIA]

Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył pasterce o północy w parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu. Biskup pomocniczy Marek Solarczyk będzie modlił się o godz. 24.00 w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, natomiast nowo wyświęcony biskup pomocniczy Jacek Grzybowski – w parafii św. Hieronima w Starej Miłośnie.

Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną i związane z nią obostrzenia, w tym m.in. limity wiernych w świątyniach, biskupi w poszczególnych diecezjach wprowadzili dekrety, które zwalniają wiernych od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia. Zachęcają jednocześnie do uczestnictwa w liturgii online, które są transmitowane przez parafie. Eucharystie można również obejrzeć za pośrednictwem telewizji lub wysłuchać przez radio dzięki stacjom religijnym.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze