Radom: ciekawe odkrycie w kościele. Te pomieszczenia mogły być katakumbami
W trakcie prac remontowych przy kościele św. Stanisława w Radomiu, odkryto nieznane dotychczas pomieszczenia. Niewykluczone, że są to dawne katakumby. Można je łączyć z istnieniem parafii prawosławnej w okresie zaborów.
Proboszcz parafii podpułkownik ks. Kryspin Rak powiedział, że odkryte pomieszczenie nie było znane w inwentaryzacji kościoła. – Mogę tylko powiedzieć, że w trakcie remontu zostały odkryte pomieszczenia. Sprawa została zgłoszona do konserwatora zabytków, który wstrzymał prace – powiedział Radiu Plus Radom ks. Rak.
>>> Radom: diecezja podarowała sprzęt do badań na Covid-19
Witold Bujakowski, konserwator zabytków w Radomiu dodaje, że specjaliści muszą się wypowiedzieć na temat warunków technicznych odkrytych pomieszczeń, żeby dokonać ich badania. – To ciekawe odkrycie, bowiem nie wiedzieliśmy o istnieniu tych pomieszczeń – powiedział Witold Bujakowski.
Służby konserwatora nie wykluczają, że odkryte pomieszczenia mają związek z przebudową kościoła w okresie międzywojennym. Pierwotnie kościół garnizonowy była parafią prawosławną wybudowaną w czasie zaborów w latach 1897-1902 według projektu budowniczego Rudolfa Meyera z Radomia. Świątynia została zniszczona w okresie I wojny światowej i ograbiona przez wojska austriacko-węgierskie. Po wojnie obiekt sakralny został przeznaczony na świątynię garnizonową Wojska Polskiego. Cerkiew została wówczas przebudowana na kościół katolicki według projektu arch. Kazimierza Prokulskiego. Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika została erygowana w 1927 roku przez biskupa polowego Stanisława Galla.
>>> Radom: Siostry Matki Bożej Miłosierdzia znalazły dziecko w Oknie Życia
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |