Misje na Placach

Wspólnoty Drogi na misji na placach/DM

Radość Zmartwychwstania na ulicach całego świata!

Być może już spotkałeś poprzedniej niedzieli śpiewających katolików na ulicach, bądź słyszałeś jak ktoś publicznie mówił o miłości Boga. Jeśli nie, prawdopodobieństwo, że w następną niedzielę takich spotkasz, jest bardzo duże.

Członkowie Drogi Neokatechumenalnej, którzy już tradycyjnie, w pięć niedziel wielkanocnych na całym świecie, wychodzą na największe place miast, by dzielić się radością ze Zmartwychwstania Chrystusa i doświadczenia Jego działania we własnym życiu. Spotkania ewangelizacyjne przebiegają zazwyczaj według tego samego schematu. Na początku odprawia się nieszpory, ludziom zebranym na spotkaniu zadaje się następnie pytania związane z tematem spotkania a następnie głoszone są katechezy kerygmatyczne. Na każdym spotkaniu członkowie Neokatechumenatu dzielą się swoim doświadczeniem tego, w jaki sposób Chrystus zmienił ich życie.

W Polsce Wielkie Misje na Placach głoszone są w każdym mieście, gdzie obecna jest Droga Neokatechumenalna (a więc we większości polskich miast). Jak wszędzie śpiewane są pieśni neokatechumenalne, które złożone są w całości ze słów Pisma Świętego, na taką samą melodię, w której śpiewa się je na całym świecie. Skomponował je Kiko Argüello, jeden z trzech założycieli Drogi. Pomysł ewangelizacji na większych placach miast, zrodził się z inicjatywy papieża Franciszka, który w 2013 roku zachęcił inicjatorów Drogi Neokatechumenalnej – Kiko Argüello, śp. Carmen Hernandez i o. Mario Pezziego – do dzielenia się Ewangelią na „100 placach Rzymu”. 

Każde ze spotkań dotyczy innego tematu. Są to pytania np. o sens życia, wezwanie do nawrócenia, pragnienie szczęścia, plan miłości Boga wobec każdego człowieka, doświadczenie Kościoła. 

Droga Neokatechumenalna narodziła się w madryckich barakach. Kiko Argüello wraz z kilkoma braćmi zaczął głosić ubogim Ewangelię. W miejscu, w którym rodziło się wiele zła, przemocy i ogromnej biedy, młody Kiko spotykał się z najbiedniejszymi i mówił im kerygmat (a więc słowa o sensie Zmartwychwstania). Z czasem ta forma zaczęła się konkretyzować w swego rodzaju syntezę katechetyczną opartą na trójnogu: Słowo Boże – Liturgia – Wspólnota, który w miarę jak zstępował w serca ubogich, powodował narodzenie się nowej rzeczywistości. W tychże barakach powstała pierwsza wspólnota neokatechumenalna – ludzi, którzy będąc ochrzczeni, nie byli świadomi tego, co ten sakrament oznacza. Dlatego też sformułowanie „Neokatechumenat” oznacza wgłębianie się w tajemnicę chrztu i rzeczywistości krzyża w życiu każdego chrześcijanina.  

Droga Neokatechumenalna prowadzi ponad sto misyjnych seminariów „Redemptoris Mater na całym świecie, w których formuje się 2,3 tys. seminarzystów, wyświęconych zaś już zostało 1880 kapłanów. Szacuje się, że seminaria neokatechumenalne „Redemptoris Mater” ukończyło 2,5 tysiąca kapłanów, a drugie tyle kandydatów formuje się obecnie. Jest też ponad 5 tysięcy sióstr zakonnych i ponad 40 tysięcy wspólnot na całym świecie. Do Polski Drogę Neokatechumenalną sprowadził w 1975 r. jezuita ks. Alfred Cholewiński, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie. 

Jak podają szacunki Katolickiej Agencji Informacyjnej, dzięki samemu głoszeniu Ewangelii w miejscach publicznych, rocznie do Kościoła zbliża się ok. 40 tys. ludzi.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze