Fot. pixabay

Radosław Bukowski: okres zimowy w przyrodzie

Aby świąteczny czas, który będziemy niebawem przeżywać miał jeszcze większy urok, bardzo zachęcam do zaopatrzenia się w „żywą” choinkę. Najlepiej sprawdzi się jodła lub świerk. 

Wreszcie nastał tak bardzo wyczekiwany przez wielu z nas ostatni miesiąc roku. Za nami zmiana czasu, dni stały się bardzo krótkie, a najkrótszy z nich przypada na 21 grudnia i będzie trwał zaledwie 7 godzin i 42 minuty. I chociaż do zimowego przesilenia i początku astronomicznej zimy pozostały nieco ponad 2 tygodnie, to zima meteorologiczna już trwa, a pierwszy jej dzień wypadł 1 grudnia. Co się dzieje w tym czasie w przyrodzie? Jaki wpływ ma ten okres na faunę i florę naszego kraju? Kto śpi, a kto nie?

>>> Zima tuż tuż. Kolejny dzień z opadami śniegu w Polsce [GALERIA] 

Czas oczekiwania

Zima to w przyrodzie czas wyciszenia. Spada jakakolwiek aktywność wielu zwierząt, które skupiają się już tylko na zdobywaniu pokarmu, a niektóre z nich na okres zimowy zmieniają również swoje futro. Po pierwszych przymrozkach poddały się już grzyby, więc teraz podczas pobytu w lesie możemy cieszyć się już tylko ciszą i podziwiać piękno zimowej natury, zwłaszcza po pierwszych opadach śniegu. Ten czas dla większości zwierząt jest trudny, a już szczególnie muszą natrudzić się te gatunki, które zimą cierpią na bezsenność.

zima śnieg święta

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Leśne śpiochy

Zasnąć i obudzić się, kiedy już nadejdą ciepłe i długie dni, a przyroda zbudzi się do życia. To nierealne, przede wszystkim dla nas, ale niektórym gatunkom zwierząt natura poszła na rękę i ukołysała je do snu, aby mogły w ten sposób w spokoju przeczekać do wiosny. Obecnie w naszym kraju, w tzw. sen zimowy, zapadają m.in.: niedźwiedzie, jenoty, szopy, wiewiórki, borsuki, jeże, świstaki, susły. Pierwsze cztery z nich przerywają niekiedy swój głęboki sen. W przypadku niedźwiedzia dzieje sie tak głównie u samic, które zimą rodzą młode. Prawdziwą hibernację, bo tak właściwie określa się sen zimowy, przeżywa pozostałe wymienione gatunki. Czym właściwie jest hibernacja? U zwierząt, które zapadają w ten stan spowalnia metabolizm, oddech i tętno praktycznie całkowicie ustają i spada również temperatura ich ciała. Przed samym udaniem się na spoczynek gromadzą zapasy tłuszczu, które pomogą im przetrwać i wybudzić się na wiosnę. Znaczenie ma też miejsce, które na swój zimowy sen wybierają zwierzęta. Przede wszystkim, musi zapewniać w miarę stałą temperaturę i wilgoć, aby śpiące ciało nie wyschło. Musi być także bezpieczne, ponieważ zwierzę podczas swojego snu jest całkowicie bezbronne i w przypadku zbudzenia realnie narażone na niebezpieczeństwo. Niepokojąca jest duża śmiertelność zwierząt podczas hibernacji, której skutkiem są najczęściej zaburzenia pogodowe wynikające ze zmian klimatu. Również jakakolwiek ingerencja z naszej strony jest niebezpieczna dla nich. Dlatego, podczas wędrówek w górach czy w lesie, nie zbaczajmy ze szlaku i nie hałasujmy. Nie budźmy naszych mniejszych braci, niech śpią!

>>> Jaka będzie zima? Czy na Boże Narodzenie spadnie śnieg? 

niedźwiedź

fot. pixabay

A co możemy w tym czasie otrzymać od natury? Piękną choinkę. Aby świąteczny czas, który będziemy niebawem przeżywać miał jeszcze większy urok, bardzo zachęcam do zaopatrzenia się w „żywe drzewko. Najlepiej sprawdzi sie jodła lub świerk. I chociaż podczas poświątecznych porządków jest z nią trochę zabawy i sporo sprzątania, to i tak nawet najpiękniejsza sztuczna choinka nie przebije jej uroku i przede wszystkim zapachu, który będzie roznosił się po całym domu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze