fot. pexels.com/vlada karpovich

Raport: 84 proc. usług publicznych w Polsce jest dostępnych online

W Polsce 84 proc. wszystkich usług publicznych skierowanych do obywateli i obywatelek jest dostępnych w formie online – poinformowała w czwartek firma doradztwa biznesowego Capgemini. Dodano, że dostęp do usług zwiększył się w porównaniu z zeszłym rokiem.

Capgemini eGovernment Benchmark, to badanie, które obejmuje 27 państw członkowskich UE, kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu i siedem krajów kandydujących do UE. W tegorocznej edycji badania Polska uzyskała 69 pkt. na 100 pkt., co stanowi wzrost o 7 pkt. rdr. – poinformowano.

Dodano, że ten wynik plasuje Polskę wśród najszybciej rozwijających się krajów pod względem dostępu do usług publicznych online.

>>> Media protestują przeciwko niekorzystnemu prawu autorskiemu i apelują do polityków: nie zabijajcie polskich mediów!

Ogólny wynik wszystkich 27 krajów UE wyniósł 76 pkt. na 100 pkt. możliwych, co stanowi wzrost o 5 pkt. w skali dwóch lat. Wśród europejskich liderów wskazano Maltę (97 pkt.), Estonię (92 pkt.), Luksemburg (90 pkt.) i Islandię (90 pkt.). Trend wzrostowy zaobserwowano w Grecji (8 pkt. rdr.) oraz w Polsce, Bułgarii i na Cyprze (wszędzie nastąpił wzrost o 7 pkt. rdr.).

„Zorientowanie na użytkownika jest nadal najwyżej ocenianym obszarem. Średnio w krajach UE zostało ono ocenione na poziomie 93 pkt.” – wskazano w raporcie. Dodano, że Polska uzyskała 91 punktów, co oznacza wzrost o 2 punkty rdr.

fot. unsplash/rupixen

„Od kilku lat poziom dostępności usług publicznych online jest w Polsce naprawdę wysoki i widać, że wciąż rozwijamy się pod tym kątem. W wielu obszarach cyfryzacji jesteśmy oceniani powyżej europejskiej średniej. Tak jest m.in. w przypadku dostępności dla użytkowników pomocy czy wsparcia online. Polskie strony rządowe zdobyły tutaj 100 pkt. przy średniej europejskiej na poziomie około 90” – skomentował Marek Woźny z Capgemini Polska.

W publikacji zwrócono uwagę, że w Polsce wzrosła transparentność usług publicznych pod względem świadczenia i projektowania oraz przetwarzania danych osobowych. Nastąpił tu wzrost o 8 pkt. rdr, co oznacza, że Polsce brakuje 2 pkt., by osiągnąć poziom europejskiej średniej. Zaznaczono, że imponujący wzrost widać dopiero w porównaniu z danymi z 2020 r., gdzie nastąpił rekordowy wzrost wśród krajów UE – 23 pkt. Identyczny wynik Polska uzyskała pod względem umożliwiania obywatelom dostępu do 4 kluczowych usprawnień takich jak: identyfikacja elektroniczna, dokumenty elektroniczne, wstępnie wypełnione formularze i rządowa poczta cyfrowa. Dodano, że 3 pierwsze narzędzia są w Polsce częściej dostępne niż średnio w Unii Europejskiej

Dla wszystkich badanych państw największa poprawę zauważono w wymiarze usług transgranicznych, przeznaczonych dla obywateli przebywających za granicą (wzrost z 59 pkt. do 66 pkt.).

Zaznaczono jednak, że „wciąż widoczna jest duża różnica w doświadczeniach użytkowników i użytkowniczek pochodzących z danego kraju, którzy mogą korzystać online z 88 proc. wszystkich oferowanych usług, i zagranicznych, którzy mają dostęp tylko do 56 proc”. Dodano, że w ciągu ostatnich czterech lat różnica ta nieznacznie się zmniejszyła, spadając z 35 p.p. do obecnych 32, jednak użytkownicy zagraniczni nadal napotykają wiele barier przy korzystaniu z usług online. Marek Woźny dodał, że „niestety pod względem usług transgranicznych Polska pozostaje poniżej średniej europejskiej, która wynosi 66 punktów. Nasze urzędy zostały ocenione na 43 pkt., co oznacza, że zaledwie 30 proc. usług online jest dostępnych dla Polaków i Polek przebywających za granicą. Największy problem dotyczy naszych dokumentów elektronicznych, które rzadko mogą być używane w innych krajach. Również wiele z istniejących serwisów online nie jest dostępnych za granicą kraju, dotyczy to w dużym stopniu pomocy i wsparcia online. Tutaj właśnie widzę pole do największych zmian”.

Polska plasuje się powyżej średniej europejskiej pod względem dostępności usług skierowanych do rodzin – wskazano. Chodzi tu o usługi m.in.: związane z zawarciem związku małżeńskiego, zgłoszeniem narodzin dziecka czy uzyskaniem paszportu oraz aktu urodzenia. Polska może również się pochwalić przekroczeniem europejskiej średniej w zakresie usług życia zawodowego, np. dla osób bezrobotnych.

Z badania wynika, że najniżej został oceniony dostęp do usług związanych z transportem, czyli przeznaczonych dla osób, które chcą kupić lub sprzedać samochód, zadeklarować podatki drogowe, uzyskać pozwolenia na parkowanie i znaleźć usługi transportu publicznego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze